INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  ARIS - DINAMO KIEV 1-0

Mircea Lucescu a pierdut la limită în Conference League și reclamă un penalty! Dinamo Kiev joacă returul pe Stadionul Rapid

Mircea Lucescu pe banca lui Dinamo Kiev, foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 11 august 2023 09:20 / Actualizat vineri, 11 august 2023 09:33

Antrenorul lui Dinamo Kiev, Mircea Lucescu, susține că echipa sa trebuia să primească un penalty în prima repriză a meciului de pe terenul lui Aris Salonic, la scorul de 0-0. Ucrainenii vor disputa returul din 17 august în Giulești.

Dinamo Kiev a pierdut la limită (0-1) prima manșă a „dublei" cu Aris Salonic, joi, în turul 3 preliminar din Conference League. Un gol marcat de Luis Palma, dintr-un penalty dictat la un henț în careu comis de Sirota (69), a consfințit victoria grecilor, însă Mircea Lucescu susține că și echipa lui merita o lovitură de la 11 metri.

Trei jucători roș-albaștri lăudați de antrenorul lui Nordsjaelland, după 0-0 cu FCSB: „Bun, extrem de implicat”
FCSB - Nordsjaelland 0-0

Mircea Lucescu: „Aris a primit penalty, dar și nouă trebuia să ni se acorde unul”

„Aris a meritat victoria. Adversarul a câștigat din penalty și chiar a fost. Însă și nouă trebuia să ni se fi acordat unul", a comentat antrenorul lui Dinamo. Lucescu se referă la o fază petrecută în minutul 38, la scorul de 0-0, când Jean-Jules Sepp-Mvondo l-a împins pe Vitaly Buyalsky în suprafața de pedeapsă.

„Aris a ales o tactică inteligentă, a căutat în primul rând să nu ia gol și a profitat și de atmosfera creată de fanii săi. Are acest avantaj, noi din păcate nu putem juca în fața fanilor noștri.

Ocaziile pe care adversarul și le-a creat în repriza secundă au fost mai degrabă rezultatul propriilor noastre greșeli. În repriza secundă, Yarmolenko nu i-a putut face față lui Franco Ferrari, care ne-a creat multe probleme. Grecii ar fi putut câștiga chiar cu 2:0", a mai spus "Luce".

Dinamo Kiev va disputa returul cu Aris, din 17 august, la București. Partida este programată de la ora 20:00, pe stadionul Giulești. z

Șumudică a fost coleg cu Charalambous, dar acum îl pune la punct: „Trezește-te, bă, tată! Ești cam recalcitrant”

Cu om în plus 30 de minute, FCSB n-a tras pe poarta lui Nordsjaelland! Atmosferă fabuloasă, probleme de arbitraj și calificare amânată