INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FCSB - ANDERLECHT 0-0

Presa din Belgia recunoaște că FCSB trebuia să primească penalty cu Anderlecht: „L-a ținut ca un wrestler! Este o aberație a arbitrului”

FCSB ar fi trebuit să primească o lovitură de la 11 metri în minutul 29 al meciului FCSB - Anderlecht, din runda secundă a grupei B din Conference League.

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 septembrie 2022 18:35 / Actualizat vineri, 16 septembrie 2022 18:45

Presa din Belgia a analizat faza controversată din minutul 29 al meciului dintre FCSB și Anderlecht, când roș-albaștrii au cerut penalty la faultul clar comis de portarul Van Crombrugge asupra lui Dawa și consideră că bucureștenii au fost privați de o lovitură de la 11 metri.

FCSB a început curajos disputa cu Anderlecht de pe Arena Națională. În minutul 29, „centralul” austriac Sebastian Gishamer nu a văzut un penalty evident la duelul dintre Joyskim Dawa și portarul advers

Dawa a sărit bine la o centrare venită din flancul drept, de la Valentin Crețu. A câștigat regulamentar duelul cu goalkeeperul Van Crombrugge și a încercat să reia spre poartă, moment în care a fost tras.

Portarul belgienilor l-a apucat cu ambele mâini, una la nivelul pieptului, iar cealaltă chiar de cap. Surprinzător, arbitrul austriac Sebastian Gishamer a făcut semn că jocul poate continua.

FCSB - Anderlecht, grupe Conference League // foto: Raed Krishan, GSP
+3 FOTO

Presa din Belgia: „Portarul lui Anderlecht l-a ținut ca un wrestler în perioada bună”

„Întâlnirea s-ar fi putut încheia diferit dacă s-ar fi desfășurat la un nivel european mai înalt. Dominată de bucureșteni, echipa lui Felice Mazzu s-a retras până în punctul în care jucătorii s-au găsit într-un mare dreptunghi. Și, la o centrare inofensivă, Van Crombrugge iese să intercepteze balonul. Problema e că îi dă drumul și se regăsește la picioarele lui Dawa.

Însă, când fotbalistul se pregătea să finalizeze acțiunea în poarta goală, portarul lui Anderlecht l-a ținut ca un wrestler în perioada bună, de gât, pentru a-l preveni să șuteze. Jucătorul se prăbușește și întregul stadion vede penalty și cartonașul roșu ca atare, cu excepția arbitrului.

Un deznodământ pozitiv pentru Anderlecht, însă o aberație a arbitrajului când știm că VAR-ul nu este disponibil pentru faza grupelor în Conference League”, au scris cei de la lavenir.be.

Mihai Stoica, șocat de cât a alergat un fotbalist în FCSB - Anderlecht: „A bătut toate recordurile! Poate doar Thomas Muller a mai făcut așa ceva”
FCSB - ANDERLECHT 0-0
Gigi Becali a pus tunurile pe unul dintre favoriții săi: „M-a dezamăgit! 100% e ceva cu el”