INTERNATIONAL  »  CUPA AFRICII 2010  »  EGIPT - NIGERIA 3-1

"Faraonii" debutează în forţă, 3-1 cu Nigeria!

Egipt
Egipt

Articol de - Publicat marti, 12 ianuarie 2010 00:00

Detinatoarea Cupei Africii, Egipt, a învins categoric, scor 3-1, una din contracandidatele la obtinerea titlului de campioana a continentului negru, Nigeria

Desi "Faraonii" au început meciul mai bine, ratând o buna ocazie de gol prin Zidan, nigerienii au pus stapânire pe joc si au deschis scorul prin Chinedu Obasi, jucatorul lui Hoffenheim învingându-l pe El Hadary cu un sut puternic la coltul lung (12). Desi se parea ca elevii lui Shaibu Amodu controleaza  jocul, egiptenii au egalat prin Moteab : vârful lui Al-Ahly a scapat singur cu portarul Enyeama, l-a  driblat pe acesta si a marcat în poarta goala.

Golul egiptenilor le-a turnat plumb în picioare lui Obi Mikel si colegilor sai, deoarece, cu doar un minut înaintea golului egalizator, Uche ratase o uriasa ocazie de a dubla avantajul Nigeriei. Dupa pauza, echipa care a lovit decisiv a fost Egiptul :  mai întâi, veteranul Ahmed Hassan a facut 2-1, sutul acestuia învingându-l pe acelasi ghinionist Enyeama dupa o deviere nefericita a fundasului Taiwo.

Apoi, putea fi 3-1 peste doar 6 minute, însa Moteab, scapat singur dupa o iesire gresita la off-side a fundasilor nigerieni, a trimis peste. Meciul s-a terminat pâna la urma 3-1, dupa ce nou-intratul Gedo a marcat cu un sut plasat la coltul lung. Astfel, Egiptul se instaleaza pe primul loc al grupei C, având mari sanse sa se califice mai departe.

Egipt - Nigeria 3-1
Stadion : Ombaka, Benguela
Au marcat : Moteab (34), Ahmed Hassan (53), Gedo (87) / Obasi (12)

Egipt : El Hadary - Moawad, Gomaa, Fathallah, Said - Ghaly (56 Al-Muhammadi), Abd Rabbou (72 Gedo),
Ahmed Hassan, Fathi -  Moteab, Zidan (85 Abdel-Shafy).
Antrenor : Hassan Shehata
Nigeria : Enyeama - Taiwo, Nwaneri, Yobo, Yusuf Mohamed - K. Etuhu, Yussuf Ayila, Obi Mikel (79 Kanu) -
Obasi, Uche (70 V. Obinna), Yakubu
Antrenor : Shaibu Amodu
A arbitrat : Rajindraparsad Seechurn (Mauritius)

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”