INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  GERMANIA - KAZAKHSTAN 4-0

Atacul lui Bayern a salvat Germania » Guri de tun

sursa foto reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 martie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 27 martie 2011 13:58

Germania a cîştigat fără mari emoţii întîlnirea de pe teren propriu cu naţionala Kazakhstanului, după ce Miroslav Klose şi Thomas Muller au înscris toate cele 4 goluri ale gazdelor. Dintr-o formulă de joc cu 3 atacanţi, selecţionerul Germaniei Joachim Low a preferat să înceapă cu două vîrfuri de la Bayern, Klose şi Muller şi un fost vîrf al şvabilor, Lukas Podolski, alegere care s-a dovedit a fi mai mult decît inspirată.

După 4 minute scurse din prima repriză, Klose a deschis scorul pe tabelă, după o pasă a colegului de la Bayern, Schweinsteiger. Thomas Muller a băgat cărbuni în locomotiva nemţească, dublînd avantajul 21 de minute mai tîrziu. Acelaşi jucător în vîrstă de 21 şi-a trecut în cont a doua reuşită chiar înainte de pauză. Singurul gol al celui de-al doilea mitan a venit în minutul 88, atunci cînd Klose a reuşit "dubla" şi a stabilit rezultatul final, 4-0 pentru Germania.

După 5 meciuri disputate în Grupa A de calificare la EURO 2012, Germania ocupă primul loc, cu 15 puncte din tot atîtea posibile, urmată de Austria şi Belgia, ambele cu cîte 7 puncte.

Germania: Manuel Neuer - Dennis Aogo, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Per Mertesacker - Sami Khedira, Mesut Özil, Bastian Schweinsteiger - Miroslav Klose, Thomas Müller, Lukas Podolski
Antrenor: Joachim Löw

Kazakhstan: David Loria - Renat Abdulin, Vladislav Chernyshov, Anton Chichulin, Farkhadbek Irismetov, Kayrat Nurdauletov - Kazbek Geteriev, Azat Nurgaliyev, Nurbol Zhumaskaliyev - Sergey Khizhnichenko, Ulan Konysbaev
Antrenor: Miroslav Beranek