INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ADVERSAR / BOSNIA

Bosnia riscă suspendarea fiindcă are trei şefi de federaţie

Edin Dzeko, Dzeko, Bosnia
Edin Dzeko, Dzeko, Bosnia

Articol de GSP - Publicat marti, 20 iulie 2010 00:00

Adversara României din preliminariile Euro 2012 nu şi-a schimbat statutul, cum cere FIFA, pentru a avea un singur şef de federaţie, nu trei


Partida României cu Bosnia, programată pe 29 martie 2011 în deplasare, ar putea să nu mai aibă loc. Într-o asemenea situaţie se va ajunge dacă reprezentativa pregătită de Safet Susici va fi exclusă de FIFA.

De unde o asemenea decizie? Federaţia de la Sarajevo are trei preşedinţi, cîte unul pentru fiecare etnie: bosniacă, sîrbă şi croată. Pînă acum maleabil, forul mondial nu mai acceptă un astfel de triumvirat şi a ordonat modificarea statutului ca să existe un singur şef. Responsabilii fotbalului din Bosnia s-au reunit ca să rezolve problema, dar nu s-a putut conveni asupra unui compromis. Fiecare parte a ţinut să rămînă la putere, de aceea schimbările au fost susţinute de doar 27 dintre cei 60 de delegaţi, pentru adoptare fiind nevoie de două treimi din voturi. Iritaţi, trimişii FIFA şi UEFA au părăsit sala trîntind uşa.

Reacţia organismului suprem a rămas dură: "Dacă nu se reface statutul, echipa naţională şi cluburile din Bosnia riscă să fie suspendate din competiţiile internaţionale". "Ar fi ceva teribil", s-a plîns Susici, care a dezvăluit: "Dacă vom fi suspendaţi, va trebui să demisionez".

Adversara României din preliminariile Euro 2012 nu şi-a schimbat statutul, cum cere FIFA, pentru a avea un singur şef de federaţie, nu trei

Partida României cu Bosnia, programată pe 29 martie 2011 în deplasare, ar putea să nu mai aibă loc. Într-o asemenea situaţie se va ajunge dacă reprezentativa pregătită de Safet Susici va fi exclusă de FIFA.

De unde o asemenea decizie? Federaţia de la Sarajevo are trei preşedinţi, cîte unul pentru fiecare etnie: bosniacă, sîrbă şi croată. Pînă acum maleabil, forul mondial nu mai acceptă un astfel de triumvirat şi a ordonat modificarea statutului ca să existe un singur şef. Responsabilii fotbalului din Bosnia s-au reunit ca să rezolve problema, dar nu s-a putut conveni asupra unui compromis. Fiecare parte a ţinut să rămînă la putere, de aceea schimbările au fost susţinute de doar 27 dintre cei 60 de delegaţi, pentru adoptare fiind nevoie de două treimi din voturi. Iritaţi, trimişii FIFA şi UEFA au părăsit sala trîntind uşa.

Reacţia organismului suprem a rămas dură: "Dacă nu se reface statutul, echipa naţională şi cluburile din Bosnia riscă să fie suspendate din competiţiile internaţionale". "Ar fi ceva teribil", s-a plîns Susici, care a dezvăluit: "Dacă vom fi suspendaţi, va trebui să demisionez".

Citește și:
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
Superliga
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
darby_84
darby_84  •  20 Iulie 2010, 08:13

Astia sunt mai smecheri ca noi :)) Acolo sunt 3 la cascaval...si toti sunt pusi politic ca treaba cu fotbalul au IOC...dealtgel ca la noi...la economia tarii nu avem economist..avem tractorist...Ce sa faca un tractorist daca nu economie...isi face VILA si isi cumpara JEEP... :))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează