INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  SPANIA - ITALIA

FOTO Proenca le-a refuzat un penalty clar spaniolilor

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 iulie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 01 iulie 2012 23:58

Arbitrul Pedro Proenca a comis o eroare gravă în debutul reprizei secunde a finalei Euro 2012 dintre Spania şi Italia.

În minutul 49, la 2-0 pentru iberici, portughezul n-a observat un henţ clar al lui Bonucci. Ramos a reluat cu capul din careu, iar fundaşul italienilor, în tentativa sa de a bloca mingea, a respins-o cu mîna.

Proenca a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor jucătorilor lui Vicente del Bosque. Un penalty transformat ar fi dus scorul la 3-0 şi finala ar fi fost decisă.