INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ADVERSARI GRUPA C » OLANDA - ITALIA (AZI, 21:45)

Războinic

Articol de - Publicat luni, 09 iunie 2008 00:00

Scăpat de emoţiile accidentării la genunchi, Panucci îl provoacă pe Van Basten: “Va fi un antrenor mare, dar vreau să-l bat”.

Panucci e gata de războiul cu Olanda. Accidentarea la ge­nunchi a fost doar alarmă falsă. “Nici nu mă gîndesc să ratez meciul ăsta. Olandezii au o echipă puternică de la mijloc în sus şi mai este şi Van Basten... De-abia îl aştept Am jucat cu el la Milan şi ştiu că are o personalitate extra­or­di­nară. Sînt convins că Marco va ajunge antrenor mare, dar pînă atunci vreau să-l bat”.

La 35 de ani împliniţi, fundaşul Romei e sigur că Roberto Donadoni are reţeta succesului. Panucci nu se ve­­de în rolul eroului, dar speră să-şi poa­tă pune amprenta la acest tur­ne­ul final, revanşîndu-se pentru că Lippi l-a “uitat” în afara lo­tului pentru Mondialului din 2006.

“Italia are cea mai ridicată medie de vîrstă dintre «naţio­na­le­le» de la Euro. Eu sînt cel mai bătrîn din lot, iar Liguria mea natală e zona cea veche din Peninsulă. Deşi mulţi cred că sîntem deja o echipă uzată, eu spun c-am găsit combi­na­ţia perfectă între experienţă, ti­ne­reţe şi talent. E ultima mea com­pe­tiţie de vîrf şi visez să mă retrag cu un gol decisiv, ca în meciul cu Scoţia”.

Nu mai sperie

Italia a cîştigat CM 2006 primind doar două goluri, de la Zaccardo (autogol) şi de la Zidane (penalty)! Dintre titularii apărării din Germania, diseară ar putea lipsi toţi: Nesta s-a retras, Cannavaro e accidentat, Zaccar­do şi Grosso sînt rezerve. Donadoni va miza pe un cvartet nou, mai penetrabil. Barzagli şi Materazzi, soluţiile de avarie, au ajuns punct de referinţă în centru, iar lateralii nu oferă suficiente garanţii.

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Nationala
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
Nationala
Am intrat în vestiarul turcilor de la Istanbul » Ce mănâncă înainte de meci și mesajul de ultimă oră: „Respectați imnul României!”
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
 •  09 Iunie 2008, 08:15

'Va fi un antrenor mare'...cum adica 'va fi' ? chiar asa s-a exprimat Panucci ?...stie el ca Van Basten 'va fi' un antrenor mare ??...halal gazetarie !!...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează