INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  EUROMOMENTE(III)

ROMÂNIA 1996 - Anonimi

Articol de - Publicat marti, 06 mai 2008 00:00

Campionatul European din anul 1996 este unul pe care fanii naţionalei României nu îl vor uita niciodată. După ce au uimit o lume întreagă la World Cup ‘94, ajungînd pînă în sferturi, la doar un pas de o semifinală de vis cu Brazilia, românii erau văzuţi printre favoriţi.

În grupe, “tricolorii” reîntîlneau adversara din preliminarii, Franţa, Spania şi Bulgaria. O grupă destul de dificilă la prima vedere, dar după performanţa din urmă cu doi ani nimic nu mai era imposibil.

Primul adversar avea să fie Franţa. După 0-0 şi 1-3 în preliminarii, România încerca să obţină prima victorie din această campanie în faţa trupei lui Blanc, Deschamps şi Zidane. Dugarry a deshis scorul în minutul 25 cu o lovitură de cap, dar replica românilor a întîrziat să apară. Astfel, după egalul dintre Spania şi Bulgaria, România ocupa ultimul loc în grupă.

După prestaţia dezamăgitoare din prima partidă, românii sperau că vor reuşi să învingă cealaltă senzaţie a mondialului din SUA, Bulgaria. Nici măcar nu se aşezaseră bine în ghete jucătorii că tabela se şi modificase. Hristo Stoitchkov deschidea scorul din minutul 3 şi practic trimitea acasă România. S-au mai ratat cîteva ocazii, iar românii au avut şi gol valabil la un şut al lui Dorinel Munteanu, mingea lovind transversala şi intrînd aproape doi metri în poartă înainte de a ieşi, dar totul a fost în van.

Fără puncte, dar şi fără goluri, după primele două meciuri, România înfrunta Spania în ceea ce putea fi meciul care spăla ruşinea de la acel Euro. Norocul ne-a lipsit şi la această partidă. Spaniolii au deschis repede scorul prin Pereda, în minutul 11, iar scenariul din primele două partide părea să se repete. În minutul 29, Răducioiu înscria primul gol al României la Euro, dar şi ultimul. Cînd meciul părea să se îndrepte către un sec 1-1, Amor Martinez înscria golul victoriei.

Trei înfrîngeri şi un singur gol. Acesta este bilanţul României la Euro 1996.

Continuare articol : AICI

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”