INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ROMÂNIA - ELVEȚIA, AZI, 19:00, DOLCE1, PROTV, GSP.RO

A venit ziua revanșei cu Elveția! Două schimbări sigure în primul "11" și o mare surpriză pregătită de Iordănescu. Cum arată echipa

Chipciu a declarat aseară că e pregătit sută la sută să lupte cu elveţienii // FOTO Alex Nicodim (Paris)
Chipciu a declarat aseară că e pregătit sută la sută să lupte cu elveţienii // FOTO Alex Nicodim (Paris)

Articol de - Publicat miercuri, 15 iunie 2016 00:00

Selecționerul se gândește să îl introducă din primul minut pe stelist, însă cel mai probabil noutățile vor fi Torje și Keșeru.

  • Corespondență din Franța

A venit și seara revanșei cu Elveția după umilința suferită la Detroit în 1994! Atunci, în sauna de la "Silverdome", Hagi și compania s-au sufocat în al doilea meci al Mondialului, după victoria reconfortantă obținută în start contra Columbiei.

Acum, trupa lui Iordănescu în versiune 2016 pleacă de pe alte poziții împotriva băieților din cantoane: n-are voie să facă niciun pas greșit pentru a rămâne în cărțile calificării. E efectul eșecului din deschidere cu Franța.

Iar una dintre ultimele dileme ale lui Iordănescu pentru formația de start pleacă dinspre Chipciu. Chiar dacă n-a rupt gura târgului cu francezii, în mitanul secund, mijlocașul s-a mișcat foarte bine la antrenamente și i-a lăsat o impresie favorabilă selecționerului.

De aici și tentația Generalului de a încerca o mutare-surpriză prin titularizarea lui cu Elveția, pe care o va decide sau nu abia în dimineața jocului.

Ar fi două variante care i-ar permite lui Chipciu să fie pe gazon din primul minut.

1. Să joace în stânga

În acest caz, cu Alex folosit pe banda stângă, în dreapta ar intra  Torje, iar Stancu l-ar înlocui în atac pe Andone. E clar că, în acest moment, "Motanul" și Stanciu sunt de neclintit din primul "11".

2. Să joace în dreapta

Variantă de asemenea vehiculată. Dacă Alex va intra în banda dreaptă, din schemă ies atât Torje, cât și Adi Popa. Stancu ar rămâne pe postul său de bază de la "națională", în stânga, preferat de Iordănescu pentru că fotbalistul de la Genclerbirligi a coborât mult și-n meciul de deschidere. Iar în atac s-ar alege dintre Keșeru și Andone, cu primul în pole-position.

Cu toate că s-a discutat mult despre titularizarea lui Chipciu, prima opțiune a "Generalului" rămâne tot cea gândită acum câteva zile. Cu două modificări: Adi Popa iese, intră Torje și Keșeru în locul lui Andone.

"Doar neșansa a făcut să pierdem cu Franta. Suntem optimiști pentru meciul următor. Vrem sa câștigăm cu Elvetia și să trecem de grupă"
Alexandru Chipciu, mijlocaș România

"A fost o mică frustrare că am pierdut cu Franta, dar pe de altă parte eram și un pic bucuroși că nu ne-am făcut de râs în fața uneia dintre favorite"
Cristian Sapunaru, fundaș România

CIFRELE MECIULUI:

  • 2,85 este cota caselor de pariuri să marcheze Keșeru în meciul de la Paris contra Elveției
  • 12 partide s-au jucat între cele două echipe, "tricolorii" au câștigat de cinci ori și au pierdut de patru ori
  • 82 de ani și 7 luni au trecut de la primul meci dintre România și Elveția, partidă terminată 2-2
  • 47 la sută sunt șansele ca mâine la ora meciului jucat la Paris să plouă, la ora meciului urmând să fie 17 grade
  • 6 meciuri ale echipelor românești a mai arbitrat rusul Sergei Karasev, ultimul Astra - Lyon 0-1
  • 3,25 este cota pentru ca România să câștige duelul cu Elveția, oaspeții noștri având cota 2,35

romania elvetia caseta

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI!

Save

Citește și:
Prezentatoarea s-a afișat cu fotbalistul mai tânăr cu 11 ani și a „rupt” Internetul: „Genul de dragoste...”
Stiri extrasport
Prezentatoarea s-a afișat cu fotbalistul mai tânăr cu 11 ani și a „rupt” Internetul: „Genul de dragoste...”
Selecționerul care a calificat România la Campionatul Mondial: „Avem un jucător pe care scrie Real Madrid”
Nationala
Selecționerul care a calificat România la Campionatul Mondial: „Avem un jucător pe care scrie Real Madrid”
Antrenorul din Liga 2 și-a dat demisia după eșecul de sâmbătă: „Ne-am strâns mâinile și ne-am despărțit”
Liga 2
Antrenorul din Liga 2 și-a dat demisia după eșecul de sâmbătă: „Ne-am strâns mâinile și ne-am despărțit”
Dezvăluire scandaloasă din vestiarul naționalei » Ce pretenții ar fi avut milionarii Italiei înaintea barajului din Bosnia!
Campionate
Dezvăluire scandaloasă din vestiarul naționalei » Ce pretenții ar fi avut milionarii Italiei înaintea barajului din Bosnia!
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Profit.ro
FOTO Lanț gigant de magazine a deschis în România prima unitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (42)
895513357225519
Marius Badiu  •  15 Iunie 2016, 11:07

Chipciu nu joaca nimic de 2 ani , este un miracol ca a ajuns in Franța . Dacă mai joaca si ca titular , asta deja este prea mult . Am urmărit conferința de presa de ieri a echipei naționale , un fiasco total pentru imaginea echipei . Un antrenor certat cu limba romană , ranchiunos si cu comportament de activist de partid . Iar jucătorii prezenți la conferința au oferit un recital de chicoteli, dovada a lipsei de respect si educație .

877060402419746
Ion Raiciu  •  15 Iunie 2016, 12:26

Daca joaca cu Chipciu inseamna ca " tata" Puiu nu mai e intreg la minte. Chipciu nu mai poate depasi nici macar un junior. Ce cauta la Euro ? Baiatul asta trebuie trimis sa se recicleze in divizia secunda.

ortega
ortega  •  15 Iunie 2016, 11:26

Bine că mai avem doar două meciuri și scăpăm de dinozaurul agramat ...

Vezi toate comentariile (42)
Comentează