INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FRANȚA - ROMANIA, AZI, 22:00, PROTV, DOLCE, GSP

FRANȚA - ROMÂNIA » Francezii și-au imaginat meciul ideal cu România: Giroud deschide scorul, Lloris apără un penalty. Care va fi rezultatul final

Giroud va marca un gol cu România în ”meciul perfect” dorit de francezi // Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 iunie 2016 18:47

Au mai rămas doar câteva ore până la meciul de deschidere de la Euro 2016, iar presa din Franța încă încearcă să își imagineze cum se va desfășura partida contra României.

L'Equipe a făcut un exercițiu de imaginație și a scris cum ar arăta meciul perfect cu "tricolorii":

• Giroud deschide scorul la fel ca Dugarry în 1998;
  • Lloris apără un penalty, la fel ca Barthez în 2004;
  • Griezmann marchează și el un gol, la fel ca Platini în 1984;
  • Defensiva rezistă, la fel ca în 1996. Aici e amintit meciul cu România din faza grupelor. Viorel Moldovan a fost aproape de a marca un gol, însă Laurent Blanc a reușit să îi țină piept și a asigurat victoria francezilor, scor 1-0;
  • Antrenor inteligent, la fel ca în 2000. Cu 2-0 pentru francezi, Deschamps l-ar putea înlocui în ultimele 15 minute pe Payet cu Martial. Jucătorul lui United va fi mai fresh și ar avea ocazia să își treacă și el numele pe tabela marcatorilor. În 2000, Wiltord a fost introdus tot pe final și a dus scorul la 3-0 în meciul cu Danemarca, cu o reușită în minutul 93.

Așadar, L'Equipe speră la un 3-0 rezultat final, cu goluri marcate de Giroud, Griezmann și Martial, plus penalty apărat de Lloris.

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI!