Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2016 11:51
Anghel Iordănescu a fost criticat în ultima vreme de mai mulți oameni din fotbal printre care Ilie Dumitrescu și Ionel Ganea, iar acum a venit rândul lui Dorinel Munteanu să nu fie de acord cu deciziile selecționerului.
"Singura noastră șansă este să învingem. Chiar dacă Albania are 0 puncte, a demonstrat că e o echipă solidă. 3 jocuri, 3 schimbări la nivelul atacanților. Mie nu mi se pare normal. Trebuie ca toată echipa să facă un joc bun. Trebuie să fim foarte atenți, pentru că albanezii sunt foarte periculoși.
Nu înțeleg această mentalitate, când schimbi 3-4 jucători nu e omogenitate. Trebuia să avem un "11" de bază și eventual să schimbi un fotbalist dacă e accidentat. Oboseala nu există.
La o echipă trebuie omogenitate, dacă schimbi 3-4 jucători nu ai cum să fii omogen. La o echipă trebuie să te cunoști din priviri, ai nevoie de omogenitate. Noi ne știam din priviri", a declarat Dorinel Munteanu la Digisport.
Clasament grupa A:

Următorul meci al României va fi cu Albania, diseară, de la ora 22:00. Meciul se va juca la Lyon şi va fi în direct pe ProTV, DolceSport şi liveTEXT PE GSP.RO.
Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI
GAZETA A FĂCUT TOATE SCENARIILE POSIBILE. IATĂ CUM NE PUTEM CALIFICA:
- România câştigă cu Albania 1-0, Elveţia pierde cu Franţa, 0-1. România şi Elveţia termină cu acelaşi număr de puncte, 4, au remizat şi în meci direct şi au golaveraj 0, dar noi suntem avantajaţi, avem 3-3 golaveraj, ei numai 2-2.
- România câştigă cu Albania la diferenţă de minimum două goluri, Elveţia pierde cu Franţa la un gol. Exemplu: România - Albania 3-1, Franţa - Elveţia 2-1. Terminăm cu golaveraj superior faţă de Elveţia
- România câştigă la limită cu Albania, Elveţia pierde la minimum două goluri cu Franţa. Terminăm peste Elveţia la golaveraj
Dacă vom termina pe locul 2, vom juca sâmbătă, pe 25 iunie, în prima optime de finală, la St. Etienne, împotriva locului 2 din grupa C, foarte probabil Polonia.
DE PE LOCUL 3 VA TREBUI SĂ AŞTEPTĂM
- Dacă vom câştiga azi, dar Elveţia nu pierde cu Franţa, atunci vom încheia pe locul 3. Cu 4 puncte avem şanse imense să mergem mai departe, dar va trebui să aşteptăm finalul şi în celelalte grupe. Dacă vom câştiga la o diferenţă de la două goluri în sus, atunci cu 4 puncte şi golaveraj pozitiv e aproape imposibil să plecăm acasă
- Teoretic, chiar şi dacă remizăm cu Albania, rămânem cu şanse de a ne califica de pe locul 3. În acest caz, ne-ar ajuta un egal cu goluri, gen 1-1, 2-2, 3-3.
Două variante avem în cazul în care terminăm pe 3 şi ne calificăm:
- Jucăm pe 25 iunie, cu liderul grupei B, foarte probabil Anglia, într-un meci programat la Paris, pe Parc de Princes
- Jucăm duminică, pe 26 iunie, cu câştigătoarea grupei C, Germania probabil, într-o optime de finală care se va juca la Lille.
CUM AR PUTEA ARĂTA CELE DOUĂ NAȚIONALE
România: Tătărușanu - Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Raț - Hoban, Prepeliță - Adi Popa, Stanciu, Stancu - Alibec
Albania: Berisha - Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli - Kace, Roshi - Memushaj, Abrashi, Lenjani - Cikalleshi
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.