INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FINLANDA-UNGARIA 0-1

Ungaria a învins Finlanda şi s-a apropiat de naționala noastră. Cronica unei victorii pe muchie de cuțit

Articol de - Publicat sambata, 13 iunie 2015 20:31

Stieber, şut perfect în minutul 82 pentru victoria maghiară. A 3-a în această campanie. Echipa lui Dardai, 11 puncte, se apropie periculos

Bomba care nu ne lasă în pace

Înaintea meciului direct cu "tricolorii", la Budapesta pe 4 septembrie, ungurii sînt pe locul 3, de baraj, dar visează la o calificare directă. Ar fi prima lor participare la Euro după 44 de ani

Ce speranţe îşi făceau maghiarii! "De ce iubim noi Helsinki?", întreba Nemzeti, popularul lor cotidian de sport, care îi motiva pe jucători cu amintirea Olimpiadei din 1952. "Aici, pe acest stadion olimpic, am învins într-o mare finală în faţa Iugoslaviei. Să repetăm victoria".

De la Puskas la Dzsudzsak. O diferenţă uriaşă

Corect, numai că atunci, în urmă cu 63 de ani, cînd ne bătea şi pe noi în preliminariile JO, Ungaria avea generaţia de aur a lui Puskas, Kocsis şi Czibor, care nu se compară niciodată cu Szalai, Gera şi Dzsudzsak, oricît ar vrea budapestanii. Acum, vecinii n-ar putea aprecia Finlanda decît datorită legăturii limbilor fino-ugrice!

"V-am spus, nu mă mai tot întrebaţi. Vreau să cîştig acest meci", le-a spus ziariştilor Pal Dardai la ultima conferinţă. Selecţionerul, venit ca interimar pentru trei meciuri în septembrie 2014 şi rămas pînă la capăt să salveze "naţionala", era vizibil agitat. "Am nevoie de trei puncte. Doar ele ne ţin în cărţi pentru primele două locuri". Egalul nu era bun decît pentru noi, românii!

Trei ocazii într-o fază!

Şi, aşa cum a început partida de aseară, era evidentă strategia lui Dardai. Ofensivă, agresivă, forţînd victoria sperată. Cu presing şi atacuri în viteză pe ambele aripi, finalizate de Dzsudzsak şi Stieber cu centrări tari în careu pentru Szalai.

După un sfert de oră, gazdele aproape că nu trecuseră de centrul terenului. Iar roş-albii asaltau defensiva finlandeză. În minutul 7, Szalai provoacă panică. A obţinut primul corner.

La a doua lovitură de colţ, nebunie. Trei ocazii consecutive au avut maghiarii. Şut Szalai, din 4 metri (după un henţ nesemnalizat al lui Arkivuo), blocat de portar, trage şi Kadar, mingea s-a lovit de un fundaş, şi imediat Stieber a lansat o altă "grenadă" spre plasă. Şi, din nou, Hradecky, goalkeeperul născut în Slovacia care apără pentru Finlanda, a respins miraculos.

5-0era raportul şuturilor la poartă (4-0 cadrate) în favoarea maghiarilor, după 20 de minute

În tur i-au bătut în minutul 84!

Dardai a ţîşnit de pe bancă. Îi plăcea jocul, dar era supărat că Ungaria lui nu înscrie. Domina, şuta, avea cornere, îşi crea ocazie după ocazie. Fără gol, fără succes. L-au calmat secunzii. Ce i-au spus? Probabil: "Şi în tur, la Budapesta, tot greu i-am depăşit". 1-0, gol Gera în minutul 84!

Finlanda? Prima tentativă de şut, spre finalul reprizei (37). Eremenko, la 7 metri peste! Şi întîiul corner, şi mai tîrziu (40). Făcut cadou de Kadar.

La fel a pornit şi repriza a doua. Noul intrat, Nemeth, s-a demarcat perfect şi a fost singur cu Hradecky. Lob peste portar. Gol? Cine să mai oprească balonul? Însă Halsti, stoperul, a urmărit şi a degajat de pe linie!

Încă o şansă irosită de unguri. În acel minut 52 s-a trezit Finlanda, ca din pumni. Şi a fost ea aproape de a deschide scorul, în două faze furioase (65-66). Bombă Eremenko, de pe loc, de la 20 de metri. Spre colţul lung, plasa aşteaptă mingea, dar bătrînul Kiraly plonjează în pantalonii săi de trening caraghioşi şi salvează! Apoi, Hetemaj, iarăşi în poziţie bună, trimite aiurea cu capul.

cu două minute mai devreme

Dardai a urlat la ai săi. Cuvintele sale dure i-au lovit şi i-au făcut să-şi revină. Să atace mai insistent. Şi din nou, serie de ocazii. Szalai, nemarcat la 6 metri, minge teleghidată cu capul în braţele portarului (70). Kadar, şut violent, puţin pe lîngă. Şi s-a intrat în ultimele 10 minute. Şi a căzut golul Ungariei. Nu l-am vrut, ne-a enervat, dar a fost frumos.

Apărarea gazdă a respins greşit la o lovitură liberă. Iar Stieber, jucătorul lui Hamburg, n-a pierdut nici o clipă. N-a mai încercat preluarea. A tras direct, pe sub picioarele lui Hetemaj, şi balonul s-a înălţat lovind plasa sub "acoperişul" porţii. 0-1, minutul 82. Scor final. Cu 11 puncte, apropiindu-se de primele două locuri, Dardai vrea mai mult. Ar vrea o calificare directă, aşteptată de vecini din 1972.

FINLANDA - UNGARIA     0-1
(Stieber 82)
FINLANDA: Hradecky - Arkivuo, Halsti, Moisander, Raitala - Mattila (85 Pohjanpalo), Sparv, Hetemaj - Hamalainen, Eremenko - Pukki (46b Riski). Antr. M. Paatelainen
UNGARIA: Kiraly - Fiola, Juhasz, Lang, Kadar -  Stieber, Gera, Tozser, Dzsudzsak (88 A. Simon) - Priskin (46 Nemeth), Szalai (77 Nikolici). Antr. P. Dardai
A arbitrat Matej Jug (Slovenia)

39 de ani are Gabor Kiraly, portarul Ungariei din 1998, cu 94 de selecţii la "naţională"
7 meciuri are Dardai ca selecţioner: 4 victorii, două egaluri (unul cu România) şi un eşec, în amicalul cu Rusia
7 mingi au cadrat maghiarii la Helsinki, faţă de una singură a finlandezilor (şuturi la poartă: 12-5)
42 de atacuri periculoase au creat oaspeţii (38 gazdele); ungurii au avut avantaj şi la cornere: 7-3

Au avut maghiarii penalty?

O fază controversată spre finalul primei reprize în careul gazdelor. În minutul 37, după o centrare de pe aripa dreaptă, Szalai a încercat să sară în faţa porţii finlandeze. Moment în care Arkivuo, fundaşul dreapta nordic, pare că îl trage de braţul stîng pe vîrful maghiar. Szalai a protestat, la fel ca selecţionerul Dardai, care a ţîşnit la marginea terenului, gesticulînd nervos. Dar arbitrul sloven Jug nici n-a clipit.

Finlanda, afară! Paatelainen, afară!

Înaintea meciului de la Helsinki, un lucru era clar. Selecţionerul care pierde va fi demis! Acum, cînd Finlanda a ieşit din cursa calificării, cu 4 puncte şi 4 partide rămase de jucat, antrenorul său, Mixu Paatelainen, va fi şi el dat afară. A suferit 4 înfrîngeri la rînd, echipa sa marcînd doar o dată în precedentele 4 meciuri. În care a primit 6 goluri.