INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ITALIA - SPANIA 2-0

VIDEO+FOTO » Italia a trimis Spania acasă după 2-0 și joacă în "sferturi" cu Germania

Articol de GSP - Publicat luni, 27 iunie 2016 20:52

Italia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Franța după ce a învins reprezentativa Spaniei, 2-0, în cel mai așteptat meci din ”optimi”.

Vezi meciul liveTEXT

ITALIA - SPANIA 2-0 (VIDEO)
Au marcat:
Chiellini 33, Pelle 90+1

Primul gol al partidei a fost marcat de Chiellini în minutul 33. Fundașul italian a fost pe fază la o lovitură liberă provocată de Sergio Ramos la marginea careului și după ce De Gea a respins italianul a împins mingea în poartă.

În repriza secundă, Spania și-a mai revenit, dar fără să schimbe tabela într-un fel. În minutul 89, Pique a ratat uluitor singur cu Buffon, bifând cea mai mare ocazie a ibericilor.

În prelungiri, Pelle a primit o minge în fața porții de la Darmian și a stabilit scorul final cu un șut din prima.

Italia va întâlni în ”sferturi” reprezentativa Germaniei, care a trecut în ” optimi” de Slovacia, scor 3-0.

”Știam că acest meci e mai important decât unul obișnuit. Băieții au fost senzaționali astăzi. Trebuie să ne revenim că ne așteaptă o partidă grea. Meciul cu Germania va fi foarte greu” Antonio Conte

ECHIPELE DE START

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder

Spania: De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Jordi Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata, Nolito