INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  IRLANDA DE NORD - UNGARIA 1-1

VIDEO Lafferty îi ține pe unguri la distanță » Killerul maghiarilor tur-retur a adus liniștea la București

Lafferty (în verde) șutează cu furie și îi menține pe nord-irlandezi în cursa pentru primul lor Euro: 1-1 // Foto: Reuters

Articol de - Publicat marti, 08 septembrie 2015 00:00

Nord-irlandezii, care la victorie s-ar fi calificat direct la Euro, au jucat finalul în inferioritate, după eliminarea lui Baird. Ungurii au pierdut în minutul 90+3 o ocazie mare să se apropie periculos de ”tricolori”. Așa, la 1-1, au rămas la 3 puncte în spate.

În minutul 90, ungurii ne suflau puternic în ceafă. Conduceau la Belfast cu 1-0, aveau și superioritate numerică, iar cum la București se contura o remiză albă, se apropiaseră la un punct de noi în clasament. Dar a venit golul lui Lafferty, din prelungiri, și putem răsufla cît de cît ușurați înaintea ultimelor două etape din preliminarii.

Fără vînă în ofensivă

Desfășurarea meciului de pe Windsor Park nu anunța însă un final atît de dramatic. Neamțul Storck a făcut 4 modificări în primul unsprezece al maghiarilor față de meciul cu "tricolorii": Toszer, suspendat, Juhasz, accidentat, Nikolici și Stieber out, Kalmar, Nemeth, Guzmics și Gera în teren. Dar jocul roș-alb-verzilor n-a diferit prea mult la Belfast de cel arătat contra noastră la Budapesta. Aceeași apărare atentă, neînvinsă în precedentele 5 meciuri, același atac fără vînă.

Irlanda de Nord? La o victorie de calificarea directă la Euro 2016, echipa lui Michael O'Neill a acuzat miza mare a jocului. Iar cifrele la pauză vorbesc de la sine: 0-0 pe tabelă, 2-0 la șuturi pe poartă, ambele rezolvate de Kiraly, 0-2 la șuturi "afară". Și 2-0 la cornere.

Gafa lui McGovern, norocul lui Guzmics

Repriza secundă a început mai promițător. Însă ocaziile au fost rare și timide. Lafferty și Jonny Evans, respectiv Gera și Szalai. Abia în minutul 73, Ungaria a bifat primul șut pe poartă: Kalmar, din lovitură liberă. Acesta a anunțat practic golul lui Guzmics, care a reluat în plasă, din careul mic, balonul scăpat din brațe de portarul McGovern la lovitura liberă executată de Dzsudzsak: 0-1.

Eroare și Kiraly

Nord-irlandezii n-au apucat să-și revină din șoc că au încasat următoarea lovitură: Baird, eliminat! Dar n-au renunțat. Și în prelungirile dictate de "centralul" Cakir, Lafferty a profitat de mingea respinsă greșit în față de Kiraly și le-a salvat gazdelor un punct. Era minutul 90+3!

Baird, două "galbene" în aceeași fază

Nord-irlandezii au protestat îndelung la eliminarea lui Baird din minutul 83. Dar arbitrul Cuneyt Cakir a judecat foarte bine faza. Mijlocașul verzilor făcuse deja un fault dur în jumătatea adversă, dar cum maghiarii au plecat pe contraatac, "centralul" turc a lăsat avantaj. La al doilea fault al lui Baird, la fel de violent, care a și oprit practic acțiunea oaspeților, Cakir i-a arătat cuvenitele "galbene" și l-a trimis la cabine.

2 golurile-a dat Lafferty maghiarilor. Unul în tur, la Budapesta, altul aseară. În total are 7 reușite în 8 meciuri, fiind golgeterul grupei

IRLANDA DE NORD - UNGARIA    1-1

(Lafferty 90+3 - Guzmics 74)

IRL. DE NORD: McGovern - McLaughlin, McAuley, J.Evans, Brunt - Norwood (75 Maggenis) - S.Davis, Baird, C.Evans (56 McGinn), Dallas (84 Ferguson) - Lafferty. Antr. M. O'Neill

UNGARIA: Kiraly - Fiola, Guzmics, Kadar, Leandro - Gera, Elek (21 A. Nagy), Kalmar, Dzsudzsak - Szalai (68 Priskin), Nemeth (89 Vanczak). Antr. B. Storck

A arbitrat: Cuneyt Cakir (Turcia)
Eliminat: Baird (83)