INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SEMIFINALE

A intrat în istoria naționalei Angliei după meciul cu Danemarca! Ce record a fost doborât

Jordan Pickford // foto: Guliver/gettyimages +39   FOTO
Jordan Pickford // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 iulie 2021 23:15 / Actualizat joi, 08 iulie 2021 18:17

Jordan Pickford (27 de ani) a stabilit un nou record de minute consecutive fără gol primit în poarta Angliei.

Anglia se califică în prima finală de Euro din istorie! Semifinala cu Danemarca, decisă de un moment controversat
Anglia - Danemarca

Neînvins în primele 29 de minute ale semifinalei Anglia - Danemarca, Jordan Pickford a ajuns la 721 de minute consecutive fără gol primit în poarta Angliei. Portarul lui Everton a stabilit astfel un record de minute consecutive fără gol încasat între buturile englezilor.

EURO 2020. Jordan Pickford, în istoria Angliei după meciul cu Danemarca

Potrivit Opta, Pickford l-a depășit pe Gordon Banks, cel care menținuse intactă poarta Angliei pentru 720 de minute consecutive între mai și iulie 1966.

Jordan Pickford a fost în cele din urmă învins de o superexecuție din lovitură liberă. Mikkel Damsgaard a înscris primul gol din lovitură liberă de la actuala ediție a Europeanului, cu un șut de la aproximativ 25 de metri de poarta adversă.

Meciurile în care Pickford a stabilit recordul:

• 0-2 cu Belgia (Nations League, a primit golurile în primele 24 de minute)
  • 4-0 cu Ucraina (EURO)
  • vs. Danemarca (EURO, în primele 29 de minute)

36 de meciuriare Pickford în naționala Angliei

+35 FOTO

Primul gol din lovitură liberă de la Euro 2020, dar englezii sunt furioși: „Trebuia anulat! Contravine regulamentului”

„Fenomenul” Danemarca, explicat de fotbalistul trecut prin Liga 1 și antrenat de Kasper Hjulmand: „Suntem mai puternici ca în '92, putem bate Anglia!”

Pedri, despărțire fantastică de Euro » Cifre uluitoare: „O superstea absolută în ascensiune”