INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  PORTUGALIA

Ronaldo, seară magică la Euro 2020! 3 premiere ABSOLUTE bifate de Cristiano

Portugalia a învins-o pe Ungaria, scor 3-0, în prima etapă a grupelor Euro 2020.  Cristiano Ronaldo, la 36 de ani, a scris istorie la Budapesta! +32   FOTO
Portugalia a învins-o pe Ungaria, scor 3-0, în prima etapă a grupelor Euro 2020. Cristiano Ronaldo, la 36 de ani, a scris istorie la Budapesta!

Articol de GSP - Publicat marti, 15 iunie 2021 21:15 / Actualizat marti, 15 iunie 2021 21:35

Portugalia a învins-o pe Ungaria, scor 3-0, în prima etapă a grupelor Euro 2020. Cristiano Ronaldo, 36 de ani, a scris istorie la Budapesta!

Lusitanii s-au chinuit 80 de minute contra maghiarilor, însă finalul le-a aparținut în totalitate.

Ungaria - Portugalia 0-3. Ce final pentru Ronaldo!

Guerreiro a spart gheața în minutul 84. A urmat apoi recitalul lui Cristiano. Mai întâi, din penalty. Apoi, a „mușcat” și în prelungiri, după ce a driblat portarul.

Astfel, Ronaldo a ajuns la 11 goluri marcate la Campionatele Europene, record absolut. L-a depășit în această seară pe legendarul Platini (9 reușite).

Ronaldo mai are nevoie de 4 goluri pentru a deveni cel mai bun marcator din istorie pentru o echipă națională. Îl depășește în prezent doar Ali Daei (Iran), 109.

Cristiano Ronaldo a scris istorie la Budapesta

De asemenea, Cristiano Ronaldo, 36 de ani, a devenit și singurul fotbalist din istorie care joacă la 5 turnee finale de Campionat European (a marcat la toate)! 22 de meciuri are Ronaldo la Euro. Pe 2 e Schweinsteiger, 18, pe 3 Buffon cu 17.