INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA B

Danezii și belgienii plănuiesc oprirea meciului de joi: „Vom trimite mingea în afara terenului”

Romelu Lukaku, alături de Christian Eriksen // foto: Guliver/gettyimages +21   FOTO
Romelu Lukaku, alături de Christian Eriksen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iunie 2021 22:25 / Actualizat miercuri, 16 iunie 2021 23:22

Meciul dintre Danemarca și Belgia de joi, 17 iunie, ar putea fi întrerupt în minutul 10, în semn de respect pentru ce i s-a întâmplat lui Christian Eriksen (29 de ani).

• Danemarca - Belgia se joacă joi, 17 iunie, de la ora 19:00. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizată pe PRO TV.

Romelu Lukaku (28 de ani), principalul jucător de atac al „naționalei” Belgiei, a spus astăzi că jucătorii vor întrerupe meciul dintre Danemarca și Belgia în minutul 10.

Moment special pentru Christian Eriksen în Danemarca - Belgia

Suporterii care vor fi prezenți pe stadionul Parken din Copenhaga plănuiesc un moment superb în minutul 10 al meciului, iar în sprijinul lor vin și jucătorii. „Vom trimite mingea în afara terenului astfel încât să oprim jocul, să aplaudăm și să marcăm acest moment”, a spus Lukaku, citat de ESPN.

De ce minutul 10? Eriksen este decarul Danemarcei. Mijlocașul care aparține de Inter Milano, precum Romelu Lukaku, va urmări meciul din spitalul Rigshospitalet, aflat în proximitatea stadionului.

Christian Eriksen, stop cardiac în Danemarca - Finlanda

Eriksen a suferit un stop cardiac în primul meci al danezilor de la acest Campionat European, contra Finlandei (0-1).

Danezul s-a prăbușit în minutul 43 al partidei dintre Danemarca și Finlanda. A fost resuscitat chiar pe gazon și dus cu ambulanța la spital, iar acum este în afara oricărui pericol, după cum a declarat el însuși.

Romelu Lukaku a avut un mesaj pentru colegul de la echipa de club și sâmbătă, în seara în care nefericitul moment s-a petrecut. După ce a deschis scorul în meciul dintre Rusia și Belgia, Lukaku i-a transmis: „Chris, Chris, I love you”. În traducere, „te iubesc”.

Mai multe știri de la EURO 2020:

Gareth Bale, primul din istorie! » De ce UEFA l-a ales omul meciului în Turcia - Țara Galilor, deși n-a înscris și a ratat un penalty

UEFA cere explicații după Franța - Germania: „De ce a intrat pe teren?”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”