INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  ELVEȚIA - SPANIA

VIDEO Premieră în secolul XXI la Euro » Ultima dată i s-a întâmplat lui Hagi!

Momentul în care Gică Hagi și-a luat adio de la Euro 2000

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 iulie 2021 20:55 / Actualizat vineri, 02 iulie 2021 22:20

EURO 2020. După Elveția - Spania, Gheorghe Hagi nu mai e singurul jucător eliminat în „sferturile” unui European din ultimii 20 de ani.

În Elveția - Spania, gazdele de pe foaie au rămas în „10” din minutul 77, după o intrare cu talpa ridicată a lui Remo Freuler în duel cu Gerard Moreno.

Premieră în secolul XXI la Euro » Ultima dată i s-a întâmplat lui Hagi!

6 eliminăriau fost dictate până acum la acest EURO, 5 cu „roșu” direct: Krychowiak, Ampadu, Wilson, De Ligt, Danielson, Freuler

Decizia „centralului” Michael Oliver, validată de VAR, are o conotație și pentru naționala României. Mai exact pentru Hagi. Freuler este primul jucător eliminat într-un sfert de finală la Euro după Gică Hagi (2000).

Gică Hagi, „egalat” după 21 de ani

Pe 24 iunie 2000, în sferturile de finală la Euro, Maradona din Carpaţi a fost eliminat în meciul pierdut de România, scor 0-2 cu Italia, al doilea cartonaș galben venind după un cumul de gesturi nesportive, având la bază proteste, simulări şi provocări.

Picătura care a umplut paharul? Hagi a reclamat vehement în minutul 59 neacordarea unui penalty, acuzându-l pe Gianluca Zambrotta că l-a faultat în careu. Acela a fost ultimul turneu final al „Regelui”.

C.V. Gheorghe Hagi

• Hagi și-a început cariera la Farul Constanța, în 1982. A urmat transferul la Sportul și ulterior a ajuns la Steaua, pentru care a debutat cu gol, în Supercupa Europei.
  • În 1990, Real Madrid a plătit 4 milioane de dolari, un record la acea vreme, iar Hagi ajungea în capitala Spaniei, unde a jucat doi ani.
  • Ulterior, a fost adus de Mircea Lucescu la Brescia, iar după Campionatul Mondial din SUA a ajuns la Barcelona, unde a jucat doi ani.
  • Cea mai bună perioadă din cariera lui Hagi a fost la Galatasaray, el fiind și acum extrem de iubit de turci. A evoluat pentru Galatasaray în perioada 1996-2001, jucînd în 167 de partide şi marcând 79 de goluri în toate competiţiile.
  • Alături de Galatasaray, Hagi a câştigat, ca jucător, 4 titluri de campion (1997, 1998, 1999 şi 2000) şi două Cupe (1999 şi 2000). De asemenea, în 2000, alături de Galatasaray, a cucerit Cupa UEFA şi Supercupa Europei.
  • La națională, Hagi a jucat între 1983 și 2000, bifînd 125 de meciuri și 35 de goluri, fiind golgeterul all-time

Avancronică Belgia - Italia » La Euro 2016, italienii au reușit să se impună în fața „diavolilor”, 2-0

Citește mai multe știri de la Euro 2020:

Oficialii germani atacă dur forul continental: „UEFA e iresponsabilă. Nu e interesată decât de bani!”

Omul-cheie din spatele succesului Italiei a lucrat la Dinamo! Cine este Gianni Vio

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”