INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  CROAȚIA - SCOȚIA

GOLUL SERII Luka Modric, execuție de generic la Euro, în stilul lui Quaresma! Recordul bifat de croat

EURO 2020. În minutul 62 al meciului Croația - Scoția, la 1-1, Luka Modric (35 de ani) a reușit o superexecuție! +5   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 22 iunie 2021 23:25 / Actualizat marti, 22 iunie 2021 23:45

Mateo Kovacic i-a scos mingea la marginea careului, iar Modric, cu exteriorul, a „înțepat” balonul impecabil, din prima, spre vinclu! Procedeu făcut celebru de portughezul Ricardo Quaresma.

FOTO. Luka Modric, execuție de generic la Euro

+1 FOTO

După acest gol, Modric a devenit cel mai vârstnic marcator croat la Europene, 35 de ani și 286 de zile.

Tot el era cel mai tânăr marcator la Euro pentru Croația, după reușita din 2008, cu Austria (1-0), când avea 22 de ani și 273 de zile.

De asemenea, Modric a marcat pentru Croația la fiecare dintre ultimele 3 turnee finale, Euro 2016, Campionatul Mondial din 2018 și Euro 2020.

Cu o victorie azi, Croația merge în „optimile” Campionatului European.

Anglia câștigă grupa D și e gata de șocul de pe Wembley! Croația și Cehia merg și ele în „optimi” la Euro 2020