INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  UCRAINA - ANGLIA 0-4

Harry Kane îi poate aduce Angliei titlul Euro 2020: „Când începe să înscrie, nu se mai oprește”

Harry Kane îi poate aduce Angliei titlul Euro 2020
sursa foto: todayoknews.com
Harry Kane îi poate aduce Angliei titlul Euro 2020 sursa foto: todayoknews.com

Articol de - Publicat duminica, 04 iulie 2021 11:03 / Actualizat duminica, 04 iulie 2021 11:42

Harry Kane, cel mai criticat jucător al Angliei în faza grupelor la Euro 2020, fără gol 463 de minute, a marcat de trei ori în 55 de minute. Kane e golgeterul care poate oferi Angliei primul triumf european. Și întâiul titlu după 55 de ani.

După o grupă de suferință, neînvinsă, cu șapte puncte, dar cu două victorii la limită, Anglia s-a eliberat în meciurile eliminatorii. E unica a cărei poartă nu a fost atinsă la acest Euro și are golaveraj 8-0, 6-0 dincolo de serii. Fericirea Albionului e legată de renașterea lui Harry Kane.

Harry Kane și exemplul Alan Shearer

Căpitanul, cel mai acuzat și abuzat jucător insular pe rețelele de socializare, care nu marcase 463 de minute pentru națională, a înscris de trei ori în 55 de minute în "optimi" (2-0 în fața Germaniei) și "sferturi" (4-0 împotriva Ucrainei).

Gareth Southgate a avut încredere absolută în golgeterul lui Tottenham. Nu a uitat că, înainte de Euro 1996, Alan Shearer nu găsise plasa 12 partide la rând. Iar la turneul final a fost cel mai prolific. 5 reușite în 5 meciuri. Southgate era în iarbă atunci, coleg cu Shearer. Știe ce înseamnă o perioadă mai puțin bună pentru un vârf. Dar și revolta acelui vârf. Terry Venables l-a susținut pe Alan în 1996 și Southgate, tot selecționer, îl sprijină total pe Harry, ajutându-l să redevină "HurryKane".

Doar Jimmy Greaves are medie mai bună decât Harry Kane

A punctat de 37 de ori pentru națională, al 6-lea golgeter all-time, însă e al doilea ca medie de goluri. Are 0,63 reușite pe meci. Numai Jimmy Greaves e deasupra lui, cu 0,77. Și, la aproape 28 de ani (îi împlinește pe 28 iulie), speră să fie numărul 1. Îl mai despart doar 16 goluri de recordul lui Wayne Rooney, care a avut 120 de selecții (0,44 medie de goluri)!

Harry Kane: „Suntem mai puternici decât în 2018”

Primul englez care înscrie în două meciuri eliminatorii la Euro, Kane a fost MVP cu Ucraina. „Când începe să marcheze, Harry nu se mai oprește”, spune selecționerul. Iar Kane e decis să cucerească trofeul. Ar fi întâiul triumf continental al Angliei și primul titlu după o pauză de 55 de ani. De la Mondialul din 1966!

„Suntem mai puternici decât în 2018. Misiunea noastră nu s-a încheiat”. Generația Kane a fost semifinalistă la ultimul CM. Acum, vrea mai mult. O finală. Trofeul.

7 meciurila rând fără gol primit (662 de minute), o performanță unică în istoria naționalei Angliei

11 partideconsecutive fără înfrângere au insularii (10 victorii, un egal și golaveraj 23-1 în această serie)

1este numărul golurilor lui Jordan Henderson la națională: prima reușită, la a 62-a selecție

Southgate l-a egalat pe Ramsey

La 50 de ani, Gareth Southgate a devenit al doilea selecționer din istoria Angliei cu semifinală de CM și CE legate. Primul a fost Sir Alf Ramsey: campion mondial în 1966 și învins de Iugoslavia (0-1) în penultimul act la Euro 1968. Southgate a pierdut semifinala din 2018 (1-2 după prelungiri cu Croația), dar se poate revanșa cu titlul continental.

Anglia are o bogăție de jucători în lot incredibilă. Când se face o înlocuire, adversarii privesc alarmați. Cine vine de pe bancă? Nimeni nu vrea să vadă pe teren rezervele Angliei. Aceasta este marea diferență comparând cu turrneele precedente. Acum, avem și rezerve
- Rio Ferdinand, fost internațional englez

Top golgeteri englezi la turnee finale (CM și CE)

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Fotografia de peste 1.000.000 de like uri postată de soția lui Messi, după victoria Argentinei la Copa America

Christian Eriksen este „motorul” vikingilor: „E încă o parte importantă a echipei”