INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  FRANȚA - ELVEȚIA 3-3, 4-5 LA PENALTY-URI

Mbappe, mesaj după ce a ratat penalty-ul decisiv în Franța - Elveția: „Îmi pare rău! Am dat greș”

Kylian Mbappe a ratat lovitura decisivă la penalty-uri // FOTO: Imago +37   FOTO
Kylian Mbappe a ratat lovitura decisivă la penalty-uri // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 29 iunie 2021 08:03 / Actualizat marti, 29 iunie 2021 10:35

Elveția a reușit surpriza turneului: s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020, după 3-3 în timpul regulamentar cu Franța și 5-4 la loviturile de departajare.

Kylian Mbappe a ratat lovitura decisivă la penalty-uri. Execuția starului francez a fost respinsă de Sommer, iar Elveția s-a calificat în sferturi, deși Franța era văzută drept marea favorită a turneului.

Mbappe, mesaj după ratarea penalty-ului decisiv în Franța – Elveția

Ulterior, la câteva ore după finalul partidei de pe Arena Națională, Mbappe a postat pe Instagram un mesaj pentru francezi.

„E foarte dificil să trecem peste. Tristețea este imensă după această eliminare. Nu ne-am atins scopul.

Îmi pare rău pentru penalty. Am vrut să-mi ajut echipa, dar am dat greș. Va fi foarte greu să dorm, dar, din păcate, iubesc suișurile și coborâșurile din acest sport.

Știu că fanii sunt dezamăgiți, dar aș vrea să le mulțumesc pentru sprijin și pentru că mereu au crezut în noi. Cel mai important e că vom reveni mai puternici. Felicitări și mult noroc Elveției”, a scris Mbappe după eliminarea campioanei mondiale de la EURO 2020.

Franța, eliminată de Elveția de la EURO 2020

Meciul de la București a fost unul dintre cele mai spectaculoase ale turneului. Elveția a avut 1-0 la pauză, grație golului lui Seferovic. După pauză, în minutul 55, Rodriguez a ratat un penalty pentru elvețieni, iar Benzema a adus Franța în avantaj, după ce a marcat în minutele 57 și 59.

După golul lui Pogba din minutul 75, Franța părea calificată, dar elvețienii au revenit și au trimis meciul în prelungiri prin golurile lui Seferovic (81) și Gavranovic (90).

La penalty-uri, Kylian Mbappe a ratat execuția decisivă, șutul său fiind parat de Sommer.

VIDEO Moment emoționant pe Arena Națională în minutul 100 al meciului Franța - Elveția

Citește mai multe știri de la EURO 2020:

Karim Benzema, spectacol total pe Arena Națională! Atacantul francez, decisiv la ambele porți

Răzvan Luțac, opinie „la cald” de pe Arena Națională: Cine trebuia să rateze, dar nu a făcut-o