INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  UNGARIA - FRANȚA 1-1

FOTO Ungaria - Franța 1-1 » Campioana mondială, remiză în „infernul” de la Budapesta

Ungaria - Franța. FOTO: Guliver/Getty Images +16   FOTO
Ungaria - Franța. FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 iunie 2021 17:55 / Actualizat sambata, 19 iunie 2021 18:24

Ungaria și Franța au remizat în runda secundă a grupei F de la Euro 2020, scor 1-1.

• În prima rundă a grupei F, Ungaria a fost învinsă de Portugalia, scor 0-3, iar Franța a trecut de Germania, scor 1-0

Într-o atmosferă senzațională, în fața a peste 60.000 de suporteri fanatici, Ungaria a făcut o primă repriză perfectă. Elevii lui Marco Rossi au alergat enorm, au suplinit diferența evidentă de valoare și au izbutit chiar un gol nesperat. În al doilea minut al prelungirilor, Attila Fiola (32 de ani), fundaș la MOL Fehervar, a reușit cursa carierei. L-a lăsat în urmă pe Pavard, a rezistat și atacului lui Varane și l-a învins pe Lloris cu un șut pe jos, la colțul scurt.

Ungaria, remiză cu Franța la Euro 2020

Campioana mondială a egalat după o gafă în lanț a defensivei maghiare. Mbappe a recuperat o minge la 16 metri de poartă, l-a depășit pe Nego și a centrat în fața porții. Pasa a fost una greșită, dar Orban a respins greșit. Din 6 metri a deviat ușor mingea, perfect pentru șutul lui Griezmann.

Franța este prima în grupa F de la Euro 2020, cel puțin până la disputa dintre Portugalia și Germania. Ungaria obține primul punct la această ediție. Matematic, maghiarii încă păstrează șanse la calificarea în optimile de finală.

Ungaria - Franța 1-1

Ungaria - Franța, echipe de start:

Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, Szalai - Nagy - Nego, Kleinheisler, Schafer, Fiola - Szalai, Sallai
Rezerve: A. Bogdan, Dibusz, Cseri, Holender, Kecskes, Lang, Lovrencsics, Nikolivcs, Schon, Siger, K, Varga, R. Varga
Selecționer: Marco Rossi

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Digne - Pogba, Kante, Rabiot - Griezmann - Benzema, Mbappe
Rezerve: Mandanda, Maignan, O. Dembele, Dubois, Giroud, L. Hernandez, Kounde, Lemar, Lenglet, Sissoko, M. Thuram, Tolisso
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: Puskas Arena, Budapesta
Arbitru: Michael Oliver / A1: Stuart Burt, A2: Simon Bennett (toți din Anglia)

Ungaria - Franța. Sursă foto: Guliver/Getty Images
+12 FOTO

VIDEO Euro la indigo » Eric a recreat golul de Playstation al Belgiei

Istvan Kovacs, singurul arbitru fără meci la Euro 2020! S-a trecut cu delegările de jumătatea turneului

Renunță Londra la semifinalele și finala Euro 2020?! Boris Johnson, mesaj după amenințările făcute de UEFA

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”