INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - ANGLIA

Cu ce mare echipă europeană o aseamănă Gary Lineker pe Anglia, chiar înainte de finala Euro: „Am văzut momente magice”

Gary Lineker, în dreapta // foto: Guliver/gettyimages +42   FOTO
Gary Lineker, în dreapta // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 14 iulie 2024 17:48 / Actualizat duminica, 14 iulie 2024 18:00

Fostul atacant englez Gary Lineker, 63 de ani, ex-internațional cu 48 de goluri pentru reprezentativa din Insulă, a analizat parcursul Angliei până în finala Euro 2024. El speră ca experiența finalei pierdute în 2021 cu Italia îi va ajuta pe Gareth Southgate și elevii lui.

Pentru a doua ediție consecutivă de Campionat European, Anglia va juca meciul cu trofeul pe masă. În această seară, de la ora 22:00, Kane, Bellingham & compania vor da piept cu cea mai impresionantă echipă de la acest turneu final, a Spaniei, singura cu victorii pe linie.

Drumul Angliei până în finala de la Berlin nu a fost deloc simplu. În optimi, un gol înscris de Jude Bellingham în ultimul minut, din foarfecă, a trimis meciul în prelungiri. În sferturi, englezii au trecut de Elveția la loviturile de departajare. În semifinale, la 2-1 cu Olanda, golul victoriei a venit în prelungirile reprizei secunde.

Felul în care Anglia s-a calificat în finală i-a amintit lui Gary Lineker de Real Madrid, cea mai de succes echipă din Europa la nivel de fotbal de club. Madrilenii sunt renumiți pentru golurile târzii, reveniri și doza de noroc pe care par să o poarte în competițiile europene.

Gary Lineker, înainte de finala Euro 2024: „Anglia îmi amintește de Real Madrid”

„Să fii în finală este deja o realizare extraordinară. Anglia îmi amintește de Real Madrid cu victoriile din ultimele minute, fie că ne referim la golul lui Jude Bellingham cu Slovacia în faza optimilor, fie la victoria cu Elveția la loviturile de departajare sau la penalty-ul de care a beneficiat cu Olanda.

Anglia a jucat mai bine în ultimele două meciuri. E mult mai bine așa decât să fi avut un start grozav, apoi să te stingi. Am văzut momente colective, de coeziune, magice. Despre asta este vorba în fotbal de multe ori. Când ai succes, nu mai este așa important cum reușești să câștigi”, a comentat Lineker într-un interviu acordat Süddeutsche Zeitung, citat de MD.

+37 FOTO

Lineker, fost internațional englez cu 80 de meciuri pentru „The Three Lions”, speră ca experiența finalei jucate în 2021 să-i ajute pe conaționalii lui:

„Poate că experiența căpătată la ultima finală îi va ajuta acum. Am mai spus că acest grup de jucători talentați trebuie să continue să bată la porți. La un moment dat, una se va deschide”.

Citește și:
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Tenis
Ce finală avem la Transylvania Open! Sorana Cîrstea, victorie CATEGORICĂ, în ultimul an ca jucătoare de tenis! O înfruntă pe Emma Răducanu
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „A semnat!”
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Superliga
Incredibil! Ioan Varga și-a „amanetat” jucătorii pentru a plăti salariile
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează