INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SFERTURI

Portarul-revelație de la Euro 2024 și-a ales favoriții: „Ei vor câștiga turneul”

Giorgi Mamardashvili, în acțiune contra Spaniei // foto: Guliver/gettyimages +18   FOTO
Giorgi Mamardashvili, în acțiune contra Spaniei // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat joi, 04 iulie 2024 13:55 / Actualizat joi, 04 iulie 2024 14:36

Giorgi Mamardashvili (23 de ani), portarul georgian legitimat la Valencia, consideră că Spania va câștiga Euro 2024. Chiar ibericii i-au eliminat reprezentativa, 4-1 în optimi.

Giorgi Mamardashvili este portarul-revelație al acestui Campionat European. Goalkeeperul care măsoară 1,97 metri a ajuns până în optimi alături de naționala Georgiei, o performanță colosală pentru o debutantă la acest nivel.

Giorgi Mamardashvili, numărul 1 la parade printre portarii de la Euro 2024

De altfel, o performanță la care a contribuit din plin. În cele 4 meciuri jucate de Georgia, 3 în grupe plus optimea de finală cu Spania, Mamardashvili a reușit 29 de parade, locul 1 de departe printre portarii de la Euro!

Da, a și primit 8 goluri, dar asta dintr-un total de 37 de șuturi pe poarta lui. Rata de intervenție, de aproape 79%, este excelentă.

Portarul georgian legitimat la Valencia a avut de furcă mai ales cu spaniolii, în meciul din optimi pe care „Furia Roja” l-a câștigat cu 4-1. În total, ibericii au avut 13 șuturi pe poarta lui, 4 dintre ele învingându-l pe Mamardashvili.

Mamardashvili o vede pe Spania favorită la ridicarea trofeului: „Cred că va câștiga. Păcat că am dat peste ei”

După acea partidă, goalkeeperul născut în septembrie 2000 a opinat că îi vede pe spanioli favoriți la cucerirea marelui trofeu.

Cred că Spania este favorita la câștigarea trofeului și cred că îl va câștiga. Păcat că am dat peste ei, dar este OK, nu ăsta este finalul pentru noi. Vom reveni mai puternici”, a afirmat Mamardashvili.

Fundașul Guram Kashia a fost pe aceeași lungime de undă: „Cred că am înfruntat cea mai bună echipă din lume. Ne așteptam să fie dificil și a fost foarte, foarte dificil, mai ales în partea a doua. Au fost mai buni decât noi, asta este”.

Cred că Spania va câștiga trofeul și cred că la fel simt și colegii mei.

- Giorgi Tsitaishvili, extremă Georgia

Mamardashvili a fost achiziționat de Valencia de la Dinamo Tbilisi cu numai 850.000 de euro. Înainte de a-l cumpăra definitiv, „liliecii” l-au avut o jumătate de an sub formă de împrumut, plătind 200.000 de euro pentru dreptul temporar de proprietate asupra jucătorului.

16 paradea reușit Florin Niță la Euro 2024, al doilea în topul paradelor, după Mamardashvili. Urmează Donnarumma, Oblak și Casteels cu câte 14

VIDEO: Sorin Cârțu, intervenție telefonică la GSP LIVE: „Nu mă așteptam la acest parcurs la Euro”

Citește și:
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Campionate
Replica lui Bukayo Saka la postarea logodnicei a stârnit hohote de râs după ce Arsenal a luat titlul în Premier League
Marius Baciu, prima conferință la FCSB: „Rădoi nu mi-a răspuns la mesaj” » Ce i-a cerut Gigi Becali și cine va face echipa
Superliga
Marius Baciu, prima conferință la FCSB: „Rădoi nu mi-a răspuns la mesaj” » Ce i-a cerut Gigi Becali și cine va face echipa
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
Stiri extrasport
A fost căsătorită cu Ioan Timofte, s-a iubit cu Adrian Cristea, acum face afaceri în SUA: „Vorbim despre miliardari din toate colțurile lumii”
„Ne-a costat 650.000 de euro” » Achiziție de TOP pentru FCSB
Superliga
„Ne-a costat 650.000 de euro” » Achiziție de TOP pentru FCSB
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Dacia renunță la investiții de extindere a fabricii din Mioveni
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează