INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - FRANȚA

FOTO „Bijuteria” lui Lamine Yamal a declanșat remontada Spaniei în semifinala cu Franța » Mike Maignan a plonjat în zadar

Bucuria spaniolilor de la golul marcat de Lamine Yamal / Foto: Imago Images +9   FOTO
Bucuria spaniolilor de la golul marcat de Lamine Yamal / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 09 iulie 2024 23:00 / Actualizat marti, 09 iulie 2024 23:07

Lamine Yamal (16 ani) a marcat primul său gol la Campionatul European din Germnia în partida Spania - Franța. Yamal a reușit în minutul 21 să egaleze pentru „Furia Roja” printr-un eurogol, după ce „cocoșii galici” au deschis scorul în minutul 9 prin Kolo Muani. În minutul 24, Jules Kounde a trimis balonul în proprie poartă după șutul lui Dani Olmo, iar ibercii au întors scorul.

Lamine Yamal a trimis de la aproximativ 25 de metri, poziție centrală, cu interiorul piciorului stâng, balonul în poarta apărată de Mike Maignan. Portarul celor de la AC Milan nu a avut nicio șansă să intervină, în ciuda faptului că a plonjat după balon.

Golul lui Lamine Yamal din Spania - Franța / Foto: Getty Images
+5 FOTO

Yamal a marcat primul său gol la Campionatul European. Puștiul Barcelonei a mai oferit 3 pase de gol la turneul final din Germania. El a reușit să își treacă în cont al 3-lea gol pentru „Furia Roja” la selecția cu numărul 13.

Lamine Yamal a depășit recordul lui Pele

Puștiul Lamine Yamal (16 ani), titular în Spania – Franța, semifinala EURO 2024, a doborât recordul lui Pele. E cel mai tânăr jucător care bifează minute într-o semifinală de Campionat Mondial sau European.

În această seară, la Munchen, a devenit, la 16 și 362 de zile, cel mai tânăr fotbalist care joacă într-o semifinală de Mondial sau European. Până astăzi, recordul i-a aparținut lui Pele: 17 ani și 244 de zile, contra Franței, la CM 1958.

Lamine Yamal a adunat deja 51 de meciuri oficiale pentru Barcelona, pentru care a marcat 7 goluri și a oferit 10 pase de gol în toate competițiile. Site-ul de specialitate Transfermarkt îl cotează pe adolescentul spaniol la suma de 90 de milioane de euro.

VIDEO IOANIȚOAIA LA ZI. Directorul GSP, despre prima semifinală de la EURO 2024: „În condițiile celor 3 absențe importante din echipa Spaniei, orice rezultat este posibil” + Ce spune despre startul aventurii europene pentru FCSB

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detalii EXPLOZIVE de la discuțiile „prăbușite” dintre Răzvan Burleanu și Edi Iordănescu » Toate motivele plecării selecționerului: „A fost total ostil, NU se mai poate!”
Nationala
Edi Iordănescu părăsește naționala României. FRF, comunicat după informația oferită de GSP
Nationala

CFR Cluj și Universitatea Craiova își află posibilii adversari din turul trei de Conference League » Ajax sau Braga, cele mai „grele” nume