INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

Articol de - Publicat marti, 12 septembrie 2023 07:03 / Actualizat marti, 12 septembrie 2023 07:55

Luxemburg a fost distrusă în Portugalia, 0-9, în etapa 6-a a preliminariilor EURO 2024. Iar selecționerul Luc Holtz (54 de ani) a digerat cu greu eșecul umilitor.

Antrenorul Luxemburgului a oferit imaginile serii. Nemulțumit de prestația elevilor lui, a plecat pentru câteva minute la vestiare, revenind pentru a vedea finalul partidei.

FOTO. Selecționerul Luxemburgului a plecat la vestiare în meciul cu Portugalia

+5 FOTO

În minutul 84, după ce Bruno Fernandes a marcat pentru 8-0, luxemburghezul Luc Holtz nu a mai rezistat pe bancă. Nemulțumit de prestația jucătorilor lui, el a fost surprins de camerele TV plecând spre vestiare.

Antrenorul a revenit după câteva minute, la timp pentru a vedea golul de 9-0, marcat de Joao Felix (88).

Ce a spus Luc Holtz după Portugalia – Luxemburg

La conferința de la finalul meciului, selecționerul nu și-a putut ascunde dezamăgirea după înfrângerea suferită.

„Nu sunt multe de spus. Sunt dezamăgit. E un sentiment teribil. Nimic nu a funcționat în jocul nostru. Nu am fost suficient de buni. Am spus înainte de joc că nu sperăm la puncte, dar sunt dezamăgit și frustrat.

Dar trebuie să ne ridicăm și să depășim acest moment, așa cum am făcut-o și în trecut. E o mare dezamăgire”, a declarat Luc Holtz, potrivit A Bola.

Faza serii în preliminarii » Selecționerul n-a mai suportat umilința și a plecat la vestiare înainte de final
Luc Holtz. Foto: Imago Images

Luxemburg are șanse la calificare

În ciuda umilinței, Luxemburg păstrează șanse la locul 2. Are 10 puncte în 6 meciuri și e pe locul 3, la 3 puncte de Slovacia. Și mai sunt 4 etape de disputat