INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  EURO 2024

Ultima calificată la EURO a fost decisă la penalty-uri » Cum arată programul complet la turneul final: când joacă România

Robert Lewandwoski/ foto Imago Images +49   FOTO
Robert Lewandwoski/ foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 27 martie 2024 00:37 / Actualizat miercuri, 27 martie 2024 00:57

Polonia e ultima echipă calificată la EURO 2024. A trecut în finala play-off-ului A de Țara Galilor, scor 0-0 și 5-4 după lovituri de departajare.

După ce Georgia a trecut de Grecia la penalty-uri și s-a calificat la EURO, un alt meci de baraj s-a disputat după aceleași coordonate. Polonia și Țara Galilor au remizat, scor 0-0, în 120 de minute, la fel ca georgienii și grecii.

Pericol maximchuk! » Cu ce ne amenință Ucraina, cea mai grea națională dintre cele pe care barajul ni le putea scoate în cale
PREZENTARE UCRAINA

Polonia, ultima calificată la EURO 2024

Meciul dintre Polonia și Țara Galilor a fost crâncen, cu ocazii de ambele porți. Cele două nu au reușit însă să marcheze în 120 de minute și s-a ajuns la penalty-uri, unde un singur jucător a ratat.

Șutul lui Daniel James a fost scos de Szczesny, după ce toți cei 5 polonezi marcaseră de la 11 metri. Lewandwoski a fost cel care a deschis seria est-europenilor, iar Polonia s-a calificat la EURO, unde va juca în grupa D, alături de Franța, Olanda și Austria. Programul complet de la Campionatul European, mai jos.

România debutează cu Ucraina la EURO 2024

Germania va deschide turneul pe 14 iunie, într-o zi de vineri, de la ora 22:00, la Munchen, pe stadionul lui Bayern Munchen. România va debuta abia 3 zile mai târziu, luni, 17 iunie, împotriva Ucrainei

„Grupa morții” va da 3 dintre duelurile-șoc din faza grupelor: Spania - Croația, Spania - Italia și Croația - Italia! Ne mai așteaptă și Olanda - Franța, Danemarca - Anglia sau Turcia - Portugalia. Putem să adăugăm, evident, și cel mai tare meci din grupa noastră, Belgia - România, programat sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00.

ZIUA 1 - vineri, 14 iunie 2024

• ora 22:00: Germania - Scoția (grupa A, Munchen)
ZIUA 2 - sâmbătă, 15 iunie 2024
  • ora 16:00: Ungaria - Elveția (grupa A, Koln)
  • ora 19:00: Spania - Croația (grupa B, Berlin)
  • ora 22:00: Italia - Albania (grupa B, Dortmund)
ZIUA 3 - duminică, 16 iunie 2024
  • ora 16:00: Polonia - Olanda (grupa D, Hamburg)
  • ora 19:00: Slovenia - Danemarca (grupa C, Stuttgart)
  • ora 22:00: Serbia - Anglia (grupa C, Gelsenkirchen)
ZIUA 4 - luni, 17 iunie 2024
  • ora 16:00: ROMÂNIA - Ucraina (grupa E, Munchen)
  • ora 19:00: Belgia - Slovacia (grupa E, Frankfurt)
  • ora 22:00: Austria - Franța (grupa D, Dusseldorf)
ZIUA 5 - marți, 18 iunie 2024
  • ora 19:00: Turcia - Georgia (grupa F, Dortmund)
  • ora 22:00: Portugalia - Cehia (grupa F, Leipzig)
ZIUA 6 - miercuri, 19 iunie 2024
  • ora 16:00: Croația - Albania (grupa B, Hamburg)
  • ora 19:00: Germania - Ungaria (grupa A, Stuttgart)
  • ora 22:00 Scoția - Elveția (grupa A, Koln)
ZIUA 7 - joi, 20 iunie 2024
  • ora 16:00: Slovenia - Serbia (grupa C, Munchen)
  • ora 19:00: Danemarca - Anglia (grupa C, Frankfurt)
  • ora 22:00: Spania - Italia (grupa B, Gelsenkirchen)
ZIUA 8 - vineri, 21 iunie 2024
  • ora 16:00: Slovacia - Ucraina (grupa E, Dusseldorf)
  • ora 19:00: Polonia - Austria (grupa D, Berlin)
  • ora 22:00: Olanda - Franța (grupa D, Leipzig)
ZIUA 9 - sâmbătă, 22 iunie 2024
  • ora 16:00: Georgia - Cehia (grupa F, Hamburg)
  • ora 19:00: Turcia - Portugalia (grupa F, Dortmund)
  • ora 22:00: Belgia - ROMÂNIA (grupa E, Koln)
ZIUA 10 - duminică, 23 iunie 2024
  • ora 22:00: Elveția - Germania (grupa A, Frankfurt)
  • ora 22:00: Scoția - Ungaria (grupa A, Stuttgart)
ZIUA 11 - luni, 24 iunie 2024
  • ora 22:00: Croația - Italia (grupa B, Leipzig)
  • ora 22:00: Albania - Spania (grupa B, Dusseldorf)
ZIUA 12 - marți, 25 iunie 2024
  • ora 19:00: Olanda - Austria (grupa D, Berlin)
  • ora 19:00: Franța - Polonia (grupa D, Dortmund)
  • ora 22:00: Anglia - Slovenia (grupa C, Koln)
  • ora 22:00: Danemarca - Serbia (grupa C, Munchen)
ZIUA 13 - miercuri, 26 iunie 2024
  • ora 19:00: Slovacia - ROMÂNIA (grupa E, Frankfurt)
  • ora 19:00: Ucraina - Belgia (grupa E, Stuttgart)
  • ora 22:00: Cehia - Turcia (grupa F, Hamburg)
  • ora 22:00: Georgia - Portugalia (grupa F, Gelsenkirchen)
ZIUA 14 - sâmbătă, 29 iunie 2024
  • ora 19:00: 2A - 2B (optime 1, Berlin)
  • ora 22:00: 1A - 2C (optime 2, Dortmund)
ZIUA 15 - duminică, 30 iunie 2024
  • ora 19:00: 1C - 3D/3E/3F (optime 3, Gelsenkirchen)
  • ora 22:00: 1B - 3A/3D/3E/3F (optime 4, Koln)
ZIUA 16 - luni, 1 iulie 2024
  • ora 19:00: 2D - 2E (optime 5, Dusseldorf)
  • ora 22:00: 1F - 3A/3B/3C (optime 6, Frankfurt)
ZIUA 17 - marți, 2 iulie 2024
  • ora 19:00: 1E - 3A/3B/3C/3D (optime 7, Munchen)
  • ora 22:00: 1D - 2F (optime 8, Leipzig)
ZIUA 18 - vineri, 5 iulie 2024
  • ora 19:00: câștigătoare optime 4 - câștigătoare optime 2 (sfert 1, Stuttgart)
  • ora 22:00: câștigătoare optime 6 - câștigătoare optime 5 (sfert 2, Hamburg)
ZIUA 19 - sâmbătă, 6 iulie 2024
  • ora 19:00: câștigătoare optime 3 - câștigătoare optime 1 (sfert 3, Dusseldorf)
  • ora 22:00: câștigătoare optime 7 - câștigătoare optime 8 (sfert 4, Berlin)
ZIUA 20 - marți, 9 iulie 2024
  • ora 22:00: câștigătoare sfert 1 - câștigătoare sfert 2 (semifinala 1, Munchen)
ZIUA 21 - miercuri, 10 iulie 2024
  • ora 22:00: câștigătoare sfert 4 - câștigătoare sfert 3 (semifinala 2, Dortmund)
ZIUA 22 - duminică, 14 iulie 2024
  • câștigătoare semifinală 1 - câștigătoare semifinală 2 (FINALA, Berlin)

FOTO. Cum arată stadioanele pe care se va juca la EURO 2024

Leipzig Stadium (Leipzig)
Olympiastadion (Berlin)
+45 FOTO

Note GSP de la 4 la 7 pentru „tricolori” după 2-3 cu Columbia: „Greoi, dezorientat. Pistol cu apă!”
COLUMBIA - ROMÂNIA 3-2
Edi Iordănescu: „Columbia e o forță mondială, dar am avut mai multe șuturi pe poartă decât au avut Germania, Brazilia și Spania!”