INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  BELGIA - AZERBAIDJAN

LukaKO! Prestație fabuloasă a belgianului: 4 goluri într-o repriză și a devenit UNIC în istoria preliminariilor

Romelu Lukaku a înscris de 4 ori în Belgia - Azerbaidjan // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat duminica, 19 noiembrie 2023 20:49 / Actualizat duminica, 19 noiembrie 2023 21:07

Romelu Lukaku (30 de ani) a înscris de 4 ori în Belgia - Azerbaidjan 5-0  și a ajuns la 14 goluri în această campanie de calificare. Nimeni nu a mai marcat de atâtea ori în preliminariile pentru un Campionat European.

Romelu Lukaku, cel mai bun marcator din istoria naționalei Belgiei, a avut o evoluție senzațională în meciul de astăzi cu Azerbaidjan, scor final 5-0, rezultat care i-a propulsat pe „diavoli” pe primul loc în grupa F.

Lukaku a jucat doar o repriză, dar i-a fost suficient să înscrie de 4 ori. Atacantul lui AS Roma a marcat toate golurile într-un interval de 20 de minute, '17-'37, apoi a fost schimbat la pauză.

„Tata Puiu” îl trimite pe Edi în misiune: „O să intru în conflict cu el, dar o spun. Are 7 luni la dispoziție să găsească 6 jucători”
ROMÂNIA, LA EURO 2024

Romelu Lukaku, UNIC în istoria preliminariilor după cele 4 goluri din Belgia - Azerbaidjan

Cu cele 4 goluri reușite astăzi, Lukaku a devenit cel mai bun marcator din această campanie de calificare, cu 14 reușite, 4 peste Cristiano Ronaldo.

Nimeni nu mai a mai înscris atâtea goluri într-o campanie de calificare la un Campionat European. Robert Lewandowski (Polonia) a punctat de 13 ori în preliminariile EURO 2016, la fel David Healy (Irlanda de Nord) în calificările pentru EURO 2008, dar nimeni nu ajunsese până astăzi la borna 14.

Aproape au mai fost Klaas-Jan Huntelaar (Olanda), 12 goluri în preliminariile EURO 2012 și Davor Suker (Croația), tot 12 goluri în 1996.

Romelu Lukaku, locul 7 all-time în topul celor mai buni marcatori la națională

Cu cele 4 reușite de astăzi, Lukaku a ajuns la 83 de goluri pentru Belgia. Următorul în top este Eden Hazard, 33 de reușite.

Doar 6 jucători au înscris, în istorie, mai multe goluri pentru reprezentativele lor decât a făcut-o Lukaku: