Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

EUROPA LEAGUE    •   SALZBURG - MARSEILLE 2-0 (2-1 DUPĂ PRELUNGIRI)

Antrenorul lui Salzburg a urlat 5 minute la arbitrul înfruntării cu Marseille » Ce s-a întâmplat după a fost o lecție: "Tocmai am vorbit cu observatorul"

Articol de — Theodor Jumătate Vineri, 04 Mai

Neamțul Marco Rose, tehnicianul lui Salzburg, a protestat vehement la sfârșitul prelungirilor din Salzburg - Marseille 2-1, după ce francezii au marcat golul calificării dintr-un corner inventat de ”centralul” rus Karasev.

Era minutul 116 la Salzburg. Marseille ataca, voia să înscrie pentru a scăpa de penaltyuri, calificându-se în finală. Anguissa a șutat, mingea fiind deviată însă de colegul său Ocampos. Și totuși, arbitrul rus Karasev i-a făcut cadou lui OM un corner, în urma căruia Rolando a decis această dublă manșă.

"Și-au recunoscut greșeala. Furia mea s-a stins"

Odată ce au auzit ultimul fluier, austriecii s-au năpustit asupra "centralului" și a brigăzii sale, gata să-i linșeze pe estici. Antrenorul lor, neamțul Marco Rose, a venit în fugă, i-a dat la o parte pe jucători, cerându-le el socoteală rușilor. Stătea la câțiva centimetri de Karasev și îi urla în față. Cinci minute, arbitrii n-au putut părăsi terenul. Rose se înroșise de nervi.

În cele din urmă, s-a calmat. Iar la conferință părea alt om. "Sunt tragedii mai mari în lume. Sunt doar trist pentru jucătorii mei, meritau să joace finala", a declarat Rose, impresionat de ce a aflat: "Observatorul arbitrilor mi-a spus că rușii stau în vestiar epuizați. Și-au recunoscut greșeala. Sunt cu nervii la pământ. Oricine poate greși. Dacă și admiți asta, atunci îți arăți latura umană. Furia mea s-a stins".

Două erori și împotriva lui OM

Rose nu a spus însă nimic de cele două erori de arbitraj care au ajutat Salzburg joi seară:

• Minutul 65 - Gulbrandsen era în ofsaid înaintea golului de 2-0 al gazdelor;
  • Minutul 87 - Ćaleta-Car a oprit cu mâna mingea centrată în careu de Thauvin.
  • Dacă le-ar fi dat marseillezilor un penalty, probabil că nici nu ar mai fi fost prelungiri.

"Echipa mea a demonstrat încă o dată ce caracter extraordinar are. Sunt al naibii de mândru de toți jucătorii"Marco Rose, antrenor Salzburg

Vezi și: FOTO Urlete de durere și pumni în gazon! Accidentare gravă în Atletico Madrid - Arsenal, 1-0 » Poate însemna retragerea din echipa națională și ratarea Mondialului