INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ARSENAL - VALENCIA 3-1

Arsenal - Valencia 3-1 // VIDEO+FOTO „Tunarii” fac un pas uriaș spre finala Europa League! Unai Emery, aproape de trofeul EL #4

Articol de GSP - Publicat joi, 02 mai 2019 23:56

Arsenal s-a impus în turul semifinalei cu Valencia, 3-1 (Lacazette 18 26, Aubameyang 90+1 / Diakhaby 11), luând o opțiune clară pentru calificare

• Returul semifinalei se joacă joi, 9 mai, la Valencia. Finala Europa League e programată pe 29 mai, la Baku.
  • În cealalată semifinală, Eintracht Frankfurt și Chelsea au remizat, scor 1-1. Detalii AICI!

Arsenal venea după trei eșecuri consecutive în Premier League, rezultate care i-au compromis în mare măsură accesul la unul dintre locurile de Liga Campionilor. Șansa trupei lui Unai Emery rămâne astfel trofeul Europa League.

Presiunea și-a spus cuvântul în debut. „Tunarii” au început timorați, iar francezul Mouctar Diakhaby a profitat. Mijlocașul de 22 de ani a înscris cu o lovitură de cap în minutul 11.

+9 FOTO

Englezii au ripostat rapid. Aubameyang a tâșnit printre fundașii centrali adverși în minutul 18, i-a driblat, apoi a pasat ideal pentru Lacazette. Vârful francez a îndeplinit o formalitate, din fața porții goale. După alte opt minute, același Lacazette puncta cu o lovitură de cap excelent plasată.

Tot francezul a ratat și marile ocazii ale reprizei secunde. În minutul 67 a ratat din postura de singur cu portarul, iar la acțiunea următoare a fost din nou blocat de Neto. „Liliecii”, parcă mulțumiți cu rezultatul, au ratat o șansă bună prin Gameiro. În minutul 73, la doar două minute de la intrarea pe teren, atacantul spaniolilor a încercat să îl lobeze pe Cech, fără succes.

Când o bună parte a stadionului rămăsese goală, Aubameyang a închis tabela, 3-1. O acțiune prelungită de atac a fost finalizată de gabonez cu un voleu spectaculos în primul minut de prelungire.

Antrenorul englezilor, Unai Emery, 47 de ani, face pas mare spre al patrulea trofeu Europa League din carieră - are 3 cu Sevilla, iar Arsenal simte mireasma Ligii Campionilor din ce în ce mai intens.

Arsenal - Valencia 3-1

• Au marcat: Lacazette '18 '26, Aubameyang 90+1 / Diakhaby '11

Vezi AICI statistici

Vezi VIDEO cu golurile

Arsenal: Cech - Mustafi, Koscielny, Mustafi, Kolasinac - Xhaka, Guendouzi - Maitland-Niles, Ozil, Aubameyang - Lacazette
Rezerve: Leno - Elneny, Iwobi, Mkhitaryan, Monreal, Nketiah, Torreira
Antrenor: Unai Emery

Valencia: Neto - Piccini, Garay, Gabriel, Diakhaby, Gaya - Soler, Parejo, Roncaglia, Guedes - Rodrigo
Rezerve: Domenech - Gameiro, Latorre, S. Mina, R. Sobrino, F. Torres, Wass
Antrenor: Marcelino

Stadion: Emirates
Arbitru: Clément Turpin

Vezi AICI programul complet din semifinalele UEFA Europa League

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!