INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  BARCELONA - MANCHESTER UNITED 2-2

FOTO Barcelona - Manchester United 2-2. Spectacol pe Camp Nou în derby-ul din Europa League » 4 goluri marcate după pauză

Barcelona - Manchester United / foto: Guliver/Getty Images +22   FOTO
Barcelona - Manchester United / foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat joi, 16 februarie 2023 21:40 / Actualizat joi, 16 februarie 2023 22:14

Barcelona și Manchester United au încheiat la egalitate, scor 2-2, supermeciul din turul optimilor de finală din Europa League. „Diavolii” au condus cu 2-1, însă catalanii au egalat cu un sfert de oră înainte de final, ba chiar au fost la un pas să dea lovitura într-un final în care David de Gea a scos câteva mingi imposibile. Calificarea se decide săptămâna viitoare, pe „Old Trafford”.

Acum mai bine de un deceniu, Barcelona și Manchester United disputau două finale de Champions League în decurs de trei ani, într-o perioadă în care erau considerate cele mai de temut echipe din Europa. 2023 le găsește pe cele două în ipostaze total diferite. Barcelona, în plină reconstrucție sub comanda legendei Xavi, iar United într-o continuă serie de căutări.

Acum, Barça și Manchester s-au duelat în capul de afiș al „optimilor” Europa League, într-o confruntare care nu a dezamăgit! Din contră!

Spectacol pe Camp Nou în derby-ul Barcelona - Manchester United

Scorul alb de la pauză a fost mai degrabă unul mincinios ținând cont de „avalanșa” de ocazii de la cele două porți, însă repriza a doua a fost una splendidă, plină de dramatism și evenimente

Prima care a schimbat tabela a fost Barcelona, prin Marcos Alonso, care a înscris și i-a dedicat golul tatălui său, fostul mare fotbalist care a încetat din viață zilele trecute. Un scor firesc judecând după raportul ocaziilor, dar pe care Manchester United l-a răsturnat fără milă în decurs de doar șase minute. Rashford a dat tonul revenirii, învingându-l pe Ter Stegen printr-un șut în forță, din unghi ('53).

+18 FOTO

United a știut să joace perfect cartea contraatacului, iar patru minute mai târziu a înscris din nou, după o deviere nefericită a lui Kounde, care și-a înscris în proprie poartă.

Ar fi putut fi prima victorie all-time a lui Manchester pe terenul Barcelonei, dar catalanii n-au fost de acord. S-au năpustit în ofensivă, au ratat din toate pozițiile, dar „diavolii” n-au mai avut ce să-i facă lui Raphinha, care a înscris după un forcing prelungit al formației lui Xavi.

Finalul s-a jucat la poarta lui De Gea, eroul lui United de joi seara. Goalkeeper-ul spaniol a scos câteva mingi extrem de complicate și i-a refuzat victoria Barcelonei, calificarea urmând să se decidă în returul din Anglia.

FINAL » Barcelona - Manchester United 2-2

Barcelona - Manchester United, echipe de start:

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Alonso, Alba - Pedri, de Jong, Kessie - Raphinha, Lewandowski, Gavi
Antrenor: Xavi Hernandez

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, Shaw, Malacia - Casemiro, Fred - Sancho, Fernandes, Rashford - Werghorst
Antrenor: Erik ten Hag

Stadion: Camp Nou
Arbitru: Maurizio Mariani (Italia)

FOTO / Barcelona - Manchester United (cele mai tari imagini)