INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA-NAPOLI 3-3

Ce bine e cînd deciziile arbitrului sînt în favoarea ta! Gazzetta dello Sport: "Arbitru precis şi curajos, a prelungit meciul cît trebuia!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 octombrie 2010 00:00

Gazzetta dello Sport îl laudă pe arbitrul polonez Marcin Borski pentru "curajul de care a dat dovadă" cînd a prelungit cu 7 minute partida de aseară din Ghencea, la fix pentru ca Edinson Cavani să egaleze.

"Meciul a fost memorabil, cu o revenire spectaculoasă a lui Napoli, dar motiv de scandal a fost prestaţia "centralului", în finalul demn de un thriller al partidei.

Napoli a întîlnit un arbitru precis şi curajos, care a avut tupeul de a prelungi partida atît cît trebuia, pe terenul celui mai glorios club din România.

Partida nu a fost grea pentru arbitrul polonez. L-a eliminat corect pe Kapetanos, după faultul la Santacroce, şi chiar a acordat un galben pentru trageri de timp, în tabăra Stelei, la portarul Tătăruşanu. În prelungiri, şi Gargano a luat galben, pentru că a protestat la aceleaşi trageri de timp ale lui Tătăruşanu. Arbitrul este însă corect şi prelungeşte meciul atît cît ar fi trebuit, conform timpului pierdut în prelungiri", notează cotodianul italian.

Gazzetta dello Sport îl laudă pe arbitrul polonez Marcin Borski pentru "curajul de care a dat dovadă" cînd a prelungit cu 7 minute partida de aseară din Ghencea, la fix pentru ca Edinson Cavani să egaleze.

"Meciul a fost memorabil, cu o revenire spectaculoasă a lui Napoli, dar motiv de scandal a fost prestaţia "centralului", în finalul demn de un thriller al partidei.

Napoli a întîlnit un arbitru precis şi curajos, care a avut tupeul de a prelungi partida atît cît trebuia, pe terenul celui mai glorios club din România.

Partida nu a fost grea pentru arbitrul polonez. L-a eliminat corect pe Kapetanos, după faultul la Santacroce, şi chiar a acordat un galben pentru trageri de timp, în tabăra Stelei, la portarul Tătăruşanu. În prelungiri, şi Gargano a luat galben, pentru că a protestat la aceleaşi trageri de timp ale lui Tătăruşanu. Arbitrul este însă corect şi prelungeşte meciul atît cît ar fi trebuit, conform timpului pierdut în prelungiri", notează cotodianul italian.

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (29)
sandmann
sandmann  •  02 Octombrie 2010, 10:24

oricat de mult as ura steaua , pe macaronari ii urasc si mai mult cu broscarii de macaronari si cu jegosii de francezi n-o sa tin niciodata

tristar
tristar  •  01 Octombrie 2010, 21:01

Poate titularii lui Liverpool si titularii Stelei nu pot juca de la egal la egal, dar am curaj sa pariez ca rezervele Stelei ar bate rezervele lui Liverpool. Am incredere ca vom fi cat de curand puternici in Europa. Macar ca pe vremea lui Zenga-Olaroiu. Ne trebuie doar vreo doi inaintasi de clasa. Alo,don Gigi, receptie!

tristar
tristar  •  01 Octombrie 2010, 20:56

DRAGI MICROBISTI DE TOATE CULORILE, PANA LA ELIMINAREA LUI KAPSECTANOS, A EXISTAT PE TEREN DOAR STEAUA. SCORUL ERA 3-0 SI NAPOLI NU STIA UNDE SE AFLA. Cand NAPOLI a avut superioritate(11 contra 10), situatia s-a schimbat cu 180 de grade: pe teren a existat o singura echipa-NAPOLI si un arbitru i_d_i_o_t. ATAT. Trebuie sa lucram la psihic si la posesie. Tanase, Apostol, Stancu si alti mingicari trebuie invatati sa tina mingea. Altfel....3-3 de la 3-0, nu de la periculosul 2-0!

Vezi toate comentariile (29)
Comentează