INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CFR CLUJ - DUDELANGE 2-3

CFR CLUJ - DUDELANGE 2-3 // Dublă umilință pentru campioana României » Pată neagră pe istoria fotbalului românesc!

Articol de GSP - Publicat joi, 30 august 2018 21:56

CFR Cluj a pierdut și returul play-off-ului Europa League, 2-3, contra luxemburghezilor de la Dudelange. În tur, formația lui Toni Conceicao suferise o altă umilință, scor 0-2.

Înfrângerea din Luxemburg a fost votată de cititorii GSP.ro drept cea mai mare umilință din istoria participării formațiilor românești în Europa League. Astăzi, la Cluj, contraperformanța a fost depășită!

Toni Conceicao a trimis pe teren o formulă ofensivă, cu Mailat, Ioniță, Omrani și Țucudean printre titulari. Prima repriză a fost una care dădea speranțe: CFR controla partida, centrările curgeau în careul advers, dar ocaziile întârziau să apară.

Ce a urmat după pauză este o pagină neagră din istoria fotbalului românesc. Luxemburghezii au realizat că e o pâine de mâncat și au pornit la atac. Danel Sinani a marcat două goluri în minutele 51 și 54, iscând o reacție neașteptată din partea fanilor de pe arena Dr. Constantin Rădulescu. Întreaga audiență s-a ridicat în picioare și a aplaudat prestația adversarilor. Au urmat momente umilitoare, în care pasele fotbaliștilor lui Dudelange erau întâmpinate cu ole-uri.

Opera a fost desăvârșită de David Turpel, în minutul 77, când a profitat de o eroare copilărească a lui Lang.

Finalul meciului a oferit alte scene de șters din memorie. La 0-3, luxemburghezii atacau cu 6 jucători careul lui Jesus Fernandez. Avântul le-a fost pedepsit totuși cu două goluri, marcate de Tambe și Omrani, în minutele 85 și 88, insuficiente pentru a șterge pata lăsată pe istoria clubului.

CFR Cluj - Dudelange 2-3
Au marcat: Tambe 85, Omrani 88 / Sinani '51 '54, Turpel '77

CFR Cluj: Jesus Fernandez - Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Bordeianu, Males - Ioniță, Mailat, Omrani -Țucudean
Rezerve: Arlauskis, Julio Baptista, Hoban, Mureșan, Peteleu, Tambe
Antrenor: Toni Conceicao

Dudelange: Frising - Malget, Schnell, Prempeh, El Hriti - Stelvio Da Cruz,, Sinani, Clement - Stolz, Turpel, Melisse
Rezerve: Esposito - Bisevac, Ibrahimovic, Pokar, Strumpf, Jordanov, Perez
Antrenor: Dino Toppmoller

• Emmanuel Culio (35 de ani) nu a putut fi recuperat la timp după accidentarea suferită în manșa tur din Luxemburg. Toni Conceicao a fost nevoit să schimbe în ultimul moment, titularizându-l pe Mailat.

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu, Cluj

Arbitru: Davide Massa (Italia) / Asistenți: Filippo Meli, Fabiani Preti (Italia)