Articol de Răzvan Stamatiu - Publicat vineri, 12 decembrie 2025, 14:36 / Actualizat vineri, 12 decembrie 2025 15:39
Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor, a intervenit telefonic în ediția GSP Live de vineri dimineață.
Jurnalistul a comentat succesul răsunător al lui FCSB în partida cu Feyenoord, dar și înfrângerea Universității Craiova cu cehii de la Sparta Praga. Ioanițoaia laudă prestația roș-albaștrilor și evidențiază încrederea pe care au avut-o elevii lui Elias Charalambous, mai ales în contextul în absențelor importante din lot.
Totodată, directorul Gazetei e pesimist în legătură cu viitorul Craiovei în Conference League. El argumentează că înfrângerea trebuia evitată de olteni, luând în calcul prezența a peste 20.000 de fani pe „Ion Oblemenco”.
VIDEO. Ovidiu Ioanițoaia, declarații după FCSB - Feyenoord 4-3: „Au lipsit vedetele. Totuși, echipa a reușit o revenire uimitoare”
„Nu-mi plac cuvintele mari, dar succesul lui FCSB e istoric, dat fiind faptul că nu s-a mai întâmplat niciodată. E adevărat, Feyenoord nu e campioana Țărilor de Jos, dar e o echipă de primă mână din fotbalul internațional. A câștigat 16 titluri în Olanda. Are de două ori Cupa UEFA, a bifat Cupa Intercontinentală, e oarecum de pe alt palier decât cluburile românești.
Meritul FCSB-ului e cu atât mai mare cu cât a jucat fără vreo 6-7-8 prezumtivi titulari. Au lipsit vedetele echipei: Olaru, Bîrligea, Mihai Popescu, Miculescu, Dawa, Alibec, Cercel... aproape o echipă întreagă. Cu toate astea, roș-albaștrii au reușit răsturnarea asta fabuloasă de scor. Ca să poți realiza o asemenea revenire, să câștigi cu 4-3 plecând de la 1-3, chiar la ultima fază, îți trebuie caracter, personalitate, încredere în forțele proprii și, înainte de toate, îți trebuie valoare”, a punctat Ovidiu Ioanițoaia.
Să vedem cât o ajută această splendidă victorie. E pe locul 27 și mai are două meciuri în ianuarie. Întâi în deplasare cu Dinamo Zagreb, apoi primește vizita lui Fenerbahce, la București. I-ar trebui măcar 4 puncte, pentru că dacă ia doar 3 șansele sunt mici. Cred că se poate califica în primăvara europeană. Meciul cu Dinamo Zagreb devine crucial, croații sunt și ei în afara pozițiilor de calificare, au 7 puncte. Posibilitățile de calificare sunt reduse dacă FCSB pierde la Zagreb, chiar și în cazul unei victorii cu Fenerbahce. A fost extrem de important succesul cu Feyenoord, echipa ieșea din calcule dacă nu câștiga. E posibil ca FCSB să aibă o «finală» cu Fenerbahce la București. Sigur, Mourinho nu mai este antrenorul turcilor, dar echipa rămâne o piatră greu de spart
- Ovidiu Ioanițoaia
„L-aș păstra pe Chiricheș, e un exemplu”
Ovidiu Ioanițoaia a vorbit și despre ce înseamnă prestația cu Feyenoord pentru viitorul jucătorilor roș-albaștri.
„Doi jucători foarte buni ieri: Toma, de 18 ani, și Chiricheș, de 36, exact dublu. Tot timpul Becali a spus că Vlad Chiricheș a ajuns la sfârșitul drumului. Ieri a făcut o partidă excelentă, iată că vârsta e doar un număr. Dacă ar fi după mine, eu l-aș ține. Este un exemplu prin ceea ce joacă și prin ceea ce reprezintă el în vestiarul lui FCSB, care nu e cel mai liniștit. Și probabil că va fi păstrat.
FCSB e echipa lui Gigi Becali, el o finanțează, nu trebuie să fii de acord cu el. Acum iar și-a schimbat părerea, e foarte bun Edjouma, despre care spunea că nu îi mai prelungește contractul. Îl enervează Alhassan, urmează să se debaraseze de el”, a subliniat Ovidiu Ioanițoaia, la GSP Live.
Ioanițoaia trage un semnal de alarmă: „Craiova nu trebuia să piardă cu Sparta Praga! Acolo a greșit Filipe Coelho”
„Craiova are și ea circumstanțe atenuante. Bancu suspendat, Screciu, Băluță și Mora accidentați. Antrenorul portughez Filipe Coelho pare un băiat bun, un tip care se străduiește, dar e și el ca Van Persie, fără anvergură în meseria asta. Cred că a greșit ieri când l-a schimbat pe Baiaram și l-a introdus pe Stefanovic, fundaș central. Nu te mulțumești «acasă» cu scorul de 1-1. FCSB a avut curaj și a reușit să răstoarne. Degeaba ai valoare dacă n-o arăți. Trupa din Bănie nu trebuia să piardă meciul de pe teren propriu în condițiile acelea, cu 23 de mii de fani pe stadion!
Tot spunem că Universitatea Craiova e principala candidată la titlu. Trebuie să demonstreze asta pe teren! Între timp, Rapid, o echipă care nu încântă prin joc așa cum reușește Craiova, este lider în Superliga. Oltenii mai au un singur meci în Conference League, cu AEK Atena, care se joacă săptămâna viitoare. Nu cred că reușesc un rezultat pozitiv, e greu de crezut că vor izbuti să continue în competiție”, a concluzionat Ovidiu Ioanițoaia.
Fotbalul ceh e și el de pe alt palier. E într-o situație mai bună decât e în general fotbalul românesc. Am un exemplu clar: Albion Rrahmani, kosovarul care a deschis scorul pentru Sparta Praga. A jucat la Rapid, care în 2024 l-a vândut cu 5 milioane de euro plus 15% dintr-un viitor contract, după ce l-a luat de la FK Ballkani cu 1,4 milioane. Clubul giuleștean s-a grăbit să îl vândă, pentru a face un business. Când o echipă are 5 milioane de dat pe un jucător ca Rrahmani, înseamnă că e din altă categorie, comparativ cu fotbalul nostru
- Ovidiu Ioanițoaia
- GSP Live, emisiunea realizată din studioul Gazetei Sporturilor și moderată de Alexandru Barbu, poate fi urmărită de luni până vineri, de la ora 11:00, pe pagina de Facebook, canalul de YouTube, contul de TikTok, precum și pe site-ul Gazetei Sporturilor, GSP.ro