INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB

După Dinamo Zagreb - FCSB, Charalambous cere o ședință cu Becali și MM: „Trebuie să existe o schimbare”

Elias Charalambous // FOTO: sportske.jutarnji.hr
Elias Charalambous // FOTO: sportske.jutarnji.hr

Articol de - Publicat vineri, 23 ianuarie 2026 07:26 / Actualizat vineri, 23 ianuarie 2026 10:23

Dinamo Zagreb - FCSB 4-1. Elias Charalambous (45 de ani), antrenorul roș-albaștrilor, a tras un semnal de alarmă la conferința de presă. După discursul tăios de la flash-interviu, cipriotul a revenit și a explicat că trebuie să vorbească cu conducerea pentru a face o schimbare.

Acesta a lăsat de înțeles că jucătorii au venit complet neconectați la miza meciului, iar echipa trebuie să treacă printr-o schimbare, altfel „nu va fi bine”.

Elias Charalambous, discurs dur în conferință, după Dinamo Zagreb - FCSB 4-1: „Păreau că nu vor să joace!”

Charalambous a explicat că are un motiv pentru care echipa s-a prezentat atât de slab, însă va discuta cu conducerea, iar ulterior va dezvălui ce gândea.

„Nu am multe cuvinte. Ca să joci bine, trebuie să fii înfometat și dornic să câștigi. Am intrat pe teren și ne-am uitat la adversar cum marchează. Nu a existat nicio reacție. Nu a fost greu pentru Dinamo să câștige.

Nu am făcut nimic, a fost ca și cum am fi venit în vacanță. Trebuie să vorbesc cu conducerea pentru că asta nu e deloc bine.

Dacă nu vor fi schimbări, nu va fi bine. Întotdeauna mă învinovățesc pe mine, niciodată pe jucători. Dar astăzi jucătorii păreau că nu vor să joace.

Trebuie să existe o schimbare. Nu e bine. Este prima dată când mă expun așa, dar trebuie. Dacă jucăm așa cum am făcut astăzi, nu avem nicio șansă.

(n.r. - Care e motivul pentru evoluția FCSB-ului de la Zagreb?) M-am gândit și nu am un răspuns concret. Am ceva în minte. Voi vorbi cu conducerea înainte să dezvălui motivul”, a precizat Charalambous în conferință, potrivit sportske.jutarnji.hr.

FCSB a înregistrat al doilea eșec consecutiv din 2026, după 0-1 cu FC Argeș, în campionat.

Campioana României se află pe poziția 29 în grupa principală de Europa League și mai are doar șanse teoretice la calificare. Ar trebui în orice scenariu să o învingă joi pe Fenerbahce.

Clasamentul în grupa principală de Europa League

Citește și:
„Cea mai frumoasă fată din lume”, fiica fostului internațional din Premier League, s-a logodit la 20 de ani de la fotografia-eveniment
Stiri extrasport
„Cea mai frumoasă fată din lume”, fiica fostului internațional din Premier League, s-a logodit la 20 de ani de la fotografia-eveniment
FCSB a ales stadionul pe care vrea să joace barajul de Conference: „Jucătorilor nu le place”
Superliga
FCSB a ales stadionul pe care vrea să joace barajul de Conference: „Jucătorilor nu le place”
Chivu a scăpat ieftin » Minunea Bodo/Glimt a mai făcut o victimă și e cu un pas în „sferturile” Ligii Campionilor!
Liga Campionilor
Chivu a scăpat ieftin » Minunea Bodo/Glimt a mai făcut o victimă și e cu un pas în „sferturile” Ligii Campionilor!
Prima lovitură pentru Rădoi! „S-a rupt” la antrenamentul cu Mirel și lipsește 4 săptămâni de la FCSB
Superliga
Prima lovitură pentru Rădoi! „S-a rupt” la antrenamentul cu Mirel și lipsește 4 săptămâni de la FCSB
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Profit.ro
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (5)
chiorul
chiorul  •  23 Ianuarie 2026, 12:15

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

paralelogramu
paralelogramu  •  23 Ianuarie 2026, 11:59

O schimbare?Ai grija ce-ți doreștii!Ca de obicei schimbarea e a.....antrenorului!

utilizator șters
utilizator șters  •  23 Ianuarie 2026, 10:33

Vrea sa se schimbe intre ei? Poate schimburile.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează