INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  BASAKSEHIR - SPORTING

EUROPA LEAGUE. Meci HALUCINANT în Turcia: formația lui Erdogan a întors cu goluri în ultimele minute din prima repriză, a doua repriză și prelungiri!

Articol de GSP - Publicat joi, 27 februarie 2020 22:56

Istanbul Basaksehir a eliminat-o pe Sporting Lisabona în șaisprezecimile de finală din Europa League la finalul unei duble manșe dramatice. Turcii lui Erdogan au pierdut 1-3 în tur, dar au întors pe teren propriu. Calificarea a fost obținută în minutul 119.

Basaksehir, formația favorită a președintelui turc Recep Erdogan, a reușit surpriza serii în Europa League.

• Golul de 1-0 a fost marcat în minutul 31 de Martin Skrtel, fostul fundaș aș lui Liverpool, la finalul unei acțiuni prelungite de atac.
  • Reușita de 2-0 a picat perfect, în ultimul minut al primei reprize. Sârbul Danijel Aleksic a executat magistral o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri lateral dreapta.
  • Vietto a marcat unicul gol al gazdelor în minutul 68, cu o lovitură spectaculoasă de cap.

Visca, erou în Europa League

Bosniacul Edin Visca (30 de ani) a fost omul serii. A împins partida în prelungiri cu un șut puternic, din 12 metri, la colțul lung, apoi a transformat un penalty în condiții de maximă presiune. Era minutul 119, iar Istanbul Basaksehir a obținut o calificare nesperată în optimile Europa League.