INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ETAPA A 5-A

Europa League sub asediul gerului şi al zăpezii » "Doar Yeti mai lipsea!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 decembrie 2010 00:00

La St. Petersburg s-a jucat sub limita regulamentului: minus 22 de grade Celsius. Lui Juve, cele minus 11 grade de la Poznan i-au fost fatale

Europa League a pătimit cumplit, miercuri, de pe urmă zăpezii şi a gerului năprasnic ce au pus stăpînire pe Bătrînul Continent. Jucătorii lui Anderlecht, de pildă, au făcut ţurţuri la St. Petersburg: minus 22 grade Celsius (!), şapte sub limita regulamentului, atinsă la Trondheim, în timpul confruntării Rosenborg - Leverkusen.

Odense - Getafe s-a disputat la "doar" 12 grade Celsius sub zero, de ajuns pentru ca ziarul spaniol "El Mundo" să titreze "Doar Yeti mai lipsea!". Iar pe stadionul din Poznan, Juve a sucombat în zăpadă, la minus 11 grade, părăsind deja competiţia. În fine, la Berna, ninsoarea abundentă le-a obligat pe Young Boys şi pe Stuttgart să ia mai  multe pauze, pentru a permite curăţarea gazonului.

"Condiţii interzise!"
Oficialii lui Juventus s-au plîns la finele meciului de condiţiile în care s-a jucat la Poznan. "Am evoluat în condiţii interzise", a tunat Del Piero, care la pauză ceruse suspendarea partidei. Antrenorul Del Neri l-a susţinut: "Nici marcajul terenului nu se mai vedea la un moment dat".  


"Niciodată în istoria sa de 102 ani, Anderlecht n-a jucat în asemenea condiţii apocaliptice"
La Derniere Heure, cotidian belgian


- 15 grade Celsius e limita de temperatură la care se poate juca, potrivit regulamentului UEFA

Vezi în Galeria FOTO:

ZENIT - ANDERLECHT    3-1
Practic îngheţat, Badibanga, cu fular în dreptul gurii, abia dacă mai poate urmări indicaţiile antrenorului belgienilor, Ariel Jacobs
Foto: Agerpres

ROSENBORG - LEVERKUSEN    0-1
Rezervele lui Leverkusen şi-au luat pături termice de la cabine pentru a nu îngheţa pe bancă
Foto: Agerpres

YOUNG BOYS - STUTTGART    4-2
Meciul de la Berna a început cu jumătate de oră mai tîrziu şi a fost întrerupt apoi deseori pentru a se curăţa zăpada
Foto: Reuters

YOUNG BOYS - STUTTGART    4-2
Christian Schneuwly (Young Boys), Ba (Stuttgart) şi balonul portocaliu, trei pete de culoare într-o mare de alb
Foto: Agerpres

LECH POZNAN - JUVENTUS    1-1
Jucătorii abia dacă se mai vedeau în zăpada îngheţată de la Poznan
Foto: Agerpres

LA GANTOISE - LEVSKI    1-0
În Belgia a nins nonstop. La un moment dat, marcajul terenului aproape că a dispărut sub covorul de nea
Foto: Reuters

La St. Petersburg s-a jucat sub limita regulamentului: minus 22 de grade Celsius. Lui Juve, cele minus 11 grade de la Poznan i-au fost fatale

Europa League a pătimit cumplit, miercuri, de pe urmă zăpezii şi a gerului năprasnic ce au pus stăpînire pe Bătrînul Continent. Jucătorii lui Anderlecht, de pildă, au făcut ţurţuri la St. Petersburg: minus 22 grade Celsius (!), şapte sub limita regulamentului, atinsă la Trondheim, în timpul confruntării Rosenborg - Leverkusen.

Odense - Getafe s-a disputat la "doar" 12 grade Celsius sub zero, de ajuns pentru ca ziarul spaniol "El Mundo" să titreze "Doar Yeti mai lipsea!". Iar pe stadionul din Poznan, Juve a sucombat în zăpadă, la minus 11 grade, părăsind deja competiţia. În fine, la Berna, ninsoarea abundentă le-a obligat pe Young Boys şi pe Stuttgart să ia mai  multe pauze, pentru a permite curăţarea gazonului.

"Condiţii interzise!"
Oficialii lui Juventus s-au plîns la finele meciului de condiţiile în care s-a jucat la Poznan. "Am evoluat în condiţii interzise", a tunat Del Piero, care la pauză ceruse suspendarea partidei. Antrenorul Del Neri l-a susţinut: "Nici marcajul terenului nu se mai vedea la un moment dat".  

"Niciodată în istoria sa de 102 ani, Anderlecht n-a jucat în asemenea condiţii apocaliptice"
La Derniere Heure, cotidian belgian

- 15 grade Celsius e limita de temperatură la care se poate juca, potrivit regulamentului UEFA

Vezi în Galeria FOTO:

ZENIT - ANDERLECHT    3-1
Practic îngheţat, Badibanga, cu fular în dreptul gurii, abia dacă mai poate urmări indicaţiile antrenorului belgienilor, Ariel Jacobs
Foto: Agerpres

ROSENBORG - LEVERKUSEN    0-1
Rezervele lui Leverkusen şi-au luat pături termice de la cabine pentru a nu îngheţa pe bancă
Foto: Agerpres

YOUNG BOYS - STUTTGART    4-2
Meciul de la Berna a început cu jumătate de oră mai tîrziu şi a fost întrerupt apoi deseori pentru a se curăţa zăpada
Foto: Reuters

YOUNG BOYS - STUTTGART    4-2
Christian Schneuwly (Young Boys), Ba (Stuttgart) şi balonul portocaliu, trei pete de culoare într-o mare de alb
Foto: Agerpres

LECH POZNAN - JUVENTUS    1-1
Jucătorii abia dacă se mai vedeau în zăpada îngheţată de la Poznan
Foto: Agerpres

LA GANTOISE - LEVSKI    1-0
În Belgia a nins nonstop. La un moment dat, marcajul terenului aproape că a dispărut sub covorul de nea
Foto: Reuters

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (1)
n_i_k_e_n_i
n_i_k_e_n_i  •  03 Decembrie 2010, 11:49

si cei de la UEFA cum au comentat incalcarea regulamentului de catre arbitrii? le-au dat "amenzi"? probabil arbitrii au primit ordine de la sefi ca sa se joace toate meciurile.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează