EUROPA LEAGUE    •   AFLĂM ECHIPELE DIN „OPTIMI”

EUROPA LEAGUE // VIDEO + FOTO Știm toate echipele calificate în „optimile” Europa League! Surprize MARI + cei 2 români care merg mai departe

FOTO: Reuters +17 FOTO
FOTO: Reuters

Joi, 21 Februarie

Europa League și-a desemnat asăzi echipele calificate în optimile de finală. Alexandru Băluță și Vlad Chiricheș sunt singurii români care merg mai departe.

  • Astăzi și-au asigurat calificarea în „optimi”: Arsenal, Dinamo Zagreb, Frankfurt, Napoli, Salzburg, Valencia, Villarreal, Inter, Zenit, Benfica, Rennes, Chelsea, Dinamo Kiev, Slavia Praga și Krasnodar
  • Vlad Chiricheș a fost titular în calificarea en-fanfare a lui Napoli;
  • Alexandru Băluță a fost doar rezervă în victoria Slaviei Praga la Genk.
  • Istvan Kovacs a avut un meci plin de evenimente în Dinamo Zagreb - Plzen
  • Sevilla s-a calificat miercuri în optimile de finală, câștigând cu 3-0 dubla manșă cu Lazio (1-0 la Roma, 2-0 la retur).
  • Vezi VIDEO cu cele mai importante faze ale serii.

Surprizele serii

Slavia Praga, cu Alexandru Băluță doar pe banca de rezerve, s-a impus în deplasarea de la Genk, scor 4-1. În tur, cele două remizaseră 0-0.

Betis Sevilla, una dintre echipele de top din La Liga, a cedat 1-3 pe teren propriu contra francezilor de la Rennes. În tur, meciul se terminase la egalitate, scor 3-3.

Leverkusen a fost eliminată de Krasnodar, formația din Rusia, aflată în pauză competițională. Partida retur, din Germania, s-a încheiat cu scorul de 1-1, după remiza albă din tur.

Românii din Europa League

Cele două brigăzi românești au avut seri diferite. Ovidiu Hațegan, delegat la meciul dintre Benfica și Galatasaray, 0-0, a fost nevoit să scoată din buzunar un singur cartonaș galbe, într-o partidă extrem de liniștită.

De cealaltă parte, Istvan Kovacs a avut un meci cu 8 sancțiuni disciplinare, arătându-i al doilea galben lui David Limbersky în minutul 87, după o intrare disproporționată cu care a stopat un contraatac.

Rezultatele complete

Arsenal - BATE Borisov 3-0 (în tur 0-1)
Au marcat: Volkov (autogol) '4, Mustafi '39, Sokratis '61

AICI partida TEXT

echipele de start: 

Arsenal: Cech - Lichtsteiner, Mustafi, Koscielny, Monreal - Guendouzi, Xhaka - Mkhitaryan, Ozil, Iwobi - Aubameyang
Antrenor: Unai Emery

BATE: Scherbitsky - Rios, Volkov, Filipenko, Filipovic - Simovic, Dragun - Milic, Baga, Stasevich - Skavysh
Antrenor: Aliaksei Baha

Dinamo Zagreb - Plzen 3-0 (în tur 1-2)
Au marcat: Orsic '15, Dilaver '34, Petkovic '73

AICI partida TEXT

Frankfurt - Șahtior 4-1 ( în tur 2-2)
Au marcat: Jovic '23, Haller (pen.) '27 '80, Rebic '88 / J. Moraes '64

AICI partida TEXT

Napoli - Zurich 2-0 (în tur 3-1)
Au marcat: Verdi '43, Ounas '75

AICI partida TEXT

Napoli: Meret - Hysaj, Chiricheș, Koulibaly, Ghoulam - Ounas, Diawara, Zielinski, Verdi - Mertens, Insigne
Antrenor: Carlo Ancelotti

Zurich: Brecher - Winter, Bangura, Kryeziu, Kololli - Khelifi, Sohm, Domgjoni, Schonbachler - Odey, Ceesay
Antrenor: Ludovic Magnin

Salzburg - Brugge 4-0 (în tur 1-2)
Au marcat: Schlager '17, Daka '29 '43, Dabbur '90+4

AICI partida TEXT

Valencia - Celtic 1-0 (în tur 2-0)
A marcat: Gameiro '70

AICI partida TEXT

Villarreal - Sporting 1-1 (în tur 1-0)
Au marcat: Fornals '80 / Fernandes 45+1

AICI partida TEXT

Zenit - Fenerbahce 3-1 (în tur 0-1)
Au marcat: Ozdoev '4, Azmoun '37 '76 / Moses '43

AICI partida TEXT

Benfica - Galatasaray 0-0 (în tur 2-1)

AICI partidaTEXT

Betis - Rennes 1-2 (în tur 3-3)
Au marcat: Lo Celso 41 / Bensebaini '22, Hunou '30

AICI partida TEXT

 Chelsea - Malmo 3-0 (în tur 2-1)
Au marcat: Giroud '55, Barkley '74, Hodson-Odoi '84

AICI partida TEXT

Dinamo kiev - Olympiakos 1-0 (în tur 2-2)
A marcat: Sol '32

AICI partida TEXT

Genk - Slavia Praga 1-4 (în tur 0-0)
Au marcat: Trossard '10 / Coufal '23, I. Traore '54, Skoda '64 '69

AICI partida TEXT

Inter - Rapid Viena 4-0 (în tur 1-0)
Au marcat: Vecino '11, Ranocchia '18, Perisic '80, Politano 87

AICI partida TEXT

 Leverkusen - Krasnodar 1-1 (în tur 0-0)
Au marcat: Aranguiz '87 / Suleymanov '85

AICI partida TEXT

Comentarii (9)

llillian  •  22 Februarie 2019, 08:53

Betis - Rennes = 1 - 3. Nu mai induceti in eruare putinii cititori pe care ii mai aveti.

llillian  •  22 Februarie 2019, 08:50

D-ul ,, scriitor,, nu a vazut meciurile pana la final, a atipit si nu stie rezultatele exacte. Rusinica.

moartea_din_vaslui  •  22 Februarie 2019, 08:39

A facut ivan *** praf, marea vedeta a clonei cisiu

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (9)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
01:30 Baschet, NBA

Toronto - Oklahoma

Telekom 1
10:30 Patinaj Artistic

CM: Saitama

Eurosport 2
13:00 Fotbal, Liga 2

Academica Clinceni - UTA Arad

Digi 1, Look Sport
15:30 Fotbal, Liga 3

Rapid - FCSB II

Digi 1
15:30 Volei M

Volei Municipal Zalău - Steaua

Digi 3
17:00 Tenis, WTA&ATP

Turneul din Miami

Digi 2, Digi 4, Telekom 3
18:00 Handbal M

HC Dobrogea Sud Constanța - Holstebro

Digi 3, Telekom 2
19:00 Fotbal, Preliminarii EURO 2020

Suedia - România

ProTV
19:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

Digi 3
20:00 Curling

CM: Silkeborg

Eurosport 2
21:30 Handbal M

Zagreb - Vardar

Digi 3, Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4 - 1 33
2 CSU Craiova 2 2 0 0 2 - 0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3 - 2 28
4 Viitorul 2 1 0 1 2 - 2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 2 0 - 3 21
6 Sepsi OSK 2 0 0 2 1 - 4 19


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 2 2 0 0 4 - 1 22
2 Poli Iași 2 1 0 1 2 - 3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3 - 2 19
4 FC Botoșani 2 0 1 1 1 - 2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4 - 1 17
6 Hermannstadt 2 0 1 1 2 - 4 17
7 Călărași 2 0 0 2 1 - 4 12
8 Chiajna 2 0 2 0 2 - 2 11
Sa 30.03.19
21:30
CFR Cluj
-
Astra Giurgiu
-
Du 31.03.19
20:30
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 01.04.19
20:30
Sepsi OSK
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 29.03.19
20:30
Dinamo
-
Hermannstadt
-
Du 31.03.19
15:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Du 31.03.19
17:30
Poli Iași
-
Gaz Metan
-
Lu 01.04.19
17:30
FC Botoșani
-
Călărași
-