INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FCSB - MAN UNITED

EXCLUSIV Verdictul dat de jurnalistul din Albion: „FCSB ar trebui să își facă speranțe că va reuși o surpriză cu Manchester United”

Steven Railston, responsabilul de Manchester United pentru cotidianul „Manchester Evening News” +8   FOTO
Steven Railston, responsabilul de Manchester United pentru cotidianul „Manchester Evening News”

Articol de - Publicat marti, 28 ianuarie 2025 17:17 / Actualizat marti, 28 ianuarie 2025 18:38

Steven Railston, responsabilul de Manchester United pentru cotidianul „Manchester Evening News”, care datează încă din 1868, a prefațat pentru GSP duelul de gală dintre „diavoli” și FCSB.

  • FCSB - Manchester United, partidă contând pentru runda #8 și ultima a grupei unice de Europa League, se va disputa joi seară, pe cel mai mare stadion al țării, de la ora 22:00. Duelul va fi în format liveTEXT pe GSP.ro și televizat de PrimaSport 1 și DigiSport 1

Jurnalistul din Albion subliniază că, deși Manchester United este favorită pe hârtie, elevii lui Ruben Amorim nu trebuie să-i subestimeze pe roș-albaștri, având în vedere dificultățile întâmpinate recent în Europa și faptul că meciul din deplasare ar putea fi mult mai complicat decât pare. Caz concret: victoria chinuită a „diavolilor” pe terenul celor de la Viktoria Plzen, 2-1, cu goluri survenite pe final, după ce gazdele deblocaseră tabela.

Baricadă la mijloc! Cum vrea FCSB s-o anihileze pe Manchester United: formula de start gândită de campioană
FCSB - MANCHESTER UNITED
Baricadă la mijloc! Cum vrea FCSB s-o anihileze pe Manchester United: formula de start gândită de campioană

FCSB, cu jucători periculoși precum Bîrligea, dar și la un singur punct în spatele trupei de pe „Teatrul Viselor”, aspecte accentuate și de ziarist, ar putea reprezenta o provocare serioasă, iar United va trebui să echivaleze dorința românilor pentru a obține un rezultat favorabil și, de altfel, necesar pentru calificarea în primele opt ale competiției.

„FCSB va fi luată în serios, mai ales pe teren propriu”

„Există mult respect pentru orice echipă cu care United se confruntă în competițiile europene. FCSB are doar un punct mai puțin decât United în ierarhia din Europa League în acest sezon și va fi luată în serios, mai ales pe teren propriu.

United s-a chinuit cu Viktoria Plzen pe 12 decembrie și a avut nevoie de două goluri târzii pentru a câștiga cu 2-1 după ce au încasat primul gol în acel meci, deci nu va exista vreun fel de subestimare față de FCSB”, a punctat jurnalistul englez în dialog cu GSP.ro.

Mai mult, Steven le îngăduie fanilor campioanei en titre din Superligă să viseze la un rezultat istoric: prima victorie pe teren propriu a unei echipe din România contra triplei câștigătoare de Champions League. Accentuează și problemele întâmpinate de formația de pe Old Trafford în actuala stagiune, amintind și de episodul în care lusitanul Ruben Amorim, instalat de puțină vreme pe banca tehnică, după „divorțul” de Erik ten Hag, a numit această echipă a fi „poate cea mai slabă” din istoria de 146 ani.

În Premier League, „diavolii” se situează pe o poziție mult inferioară blazonului, a 12-a. În ultima etapă, grație unui gol semnat de „Licha” Martinez, United s-a impus cu 1-0 pe Craven Cottage, contra celor de la Fulham. Lucrurile stau ceva mai bine în Europa League, ținând cont și de faptul că, cel mai probabil, reprezintă unica soluție pentru formația în roșu din Manchester de a mai fi prezentă pe scena unei competiții europene în sezonul viitor: locul 4, fără eșec (4 victorii, 3 remize).

Fulham - Manchester United // foto: Guliver/gettyimages
+3 FOTO

„Nu există meciuri ușoare pentru United în acest sezon. La începutul acestei luni, Ruben Amorim a spus că echipa sa este „poate" cea mai slabă din istoria clubului și nimeni nu l-ar putea contrazice în această privință. United nu mai este forța de altădată, iar adversarii nu se mai tem de Old Trafford când vizitează Manchester, așa cum se întâmpla pe vremuri.

United are jucători mai talentați decât FCSB, dar va trebui să egaleze dorința lor pe teren pentru a obține un rezultat favorabil în România. Pe hârtie, United ar trebui să câștige acest meci, dar echipa nu o face niciodată confortabil. FCSB ar trebui să își facă speranțe pentru o posibilă surpriză.

Cu toate acestea, United a demonstrat că poate performa - cum s-a întâmplat cu Liverpool și Arsenal - sub conducerea lui Amorim, iar acest lucru dă speranțe că pot obține o victorie importantă pentru a evita runda de play-off din Europa League”, a mai transmis Steven Railston.

În continuare, acesta a discutat și pe marginea postării de pe conturile oficiale ale Premier League, în care aceștia au folosit denumirea de „Steaua”, susținând că „diavolii” s-au referit la echipă strict drept FCSB, precum și despre cel mai periculos jucător al formației lui Elias Charalambous și confruntările istorice cu echipele din țara noastră.

Manchester United s-a referit corect la FCSB, nu la Steaua București, spre deosebire de conturile de socializare ale Premier League de pe rețelele de socializare în weekend-ul trecut. În ceea ce privește jucătorii lor, recordul de goluri al lui Daniel Bîrligea atrage atenția și el pare a fi un jucător pe care United va trebui să îl țină sub control joi seara.

Ultima dată când United a câștigat în România a fost în 2012, când au învins CFR Cluj cu 2-1, grație unei „duble” a lui Robin van Persie, însă United avea la dispoziție o echipă mai puternică atunci, ceea ce sugerează că deplasarea de săptămâna aceasta în România nu va fi una simplă

- Steven Railston, jurnalist Manchester Evening News

Cum arată clasamentul la zi din Europa League:

Citește și:
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
Media
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
Superliga
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
Starul din Superliga și-a cerut iubita în căsătorie la Miami: „Singura femeie lângă care mă văd trăind”
Superliga
Starul din Superliga și-a cerut iubita în căsătorie la Miami: „Singura femeie lângă care mă văd trăind”
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
Tenis
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Profit.ro
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Florin Răducioiu a apărut lângă o blondă în noaptea dintre ani! Cine e femeia de care e îndrăgostit fostul internațional

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (1)
TheWizardOfOz
TheWizardOfOz  •  28 Ianuarie 2025, 19:18

Dacă arbitrează frații Kovaci...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează