INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RB SALZBURG - VIITORUL 4-0 (7-1 LA GENERAL)

FOTO+VIDEO » RB Salzburg - Viitorul 4-0 » Campioana, OUT din Europa!

Articol de GSP - Publicat joi, 24 august 2017 21:56

Viitorul a pierdut și manșa retur a "dublei" cu RB Salzburg, din play-off-ul Europa League, scor 0-4, după ce la Ovidiu austriecii s-au impus cu scorul de 3-1.

Dabbur a deschis rapid scorul pentru gazde la capătul unei faze în care apărarea viitorului a fost depășită în totalitate. Dabbur și Wolf au combinat până în fața porții, Wolf l-a driblat pe Buzbuchi, i-a pasat lui Dabbur, iar acesta a reluat în poarta goală.

Hagi s-a confruntat și cu probleme de efetiv, iar prima modificare a fost forțată de o accidentare încă din minutul 25: Țucudean a fost înlocuit de debutantul Drăguș, aflat la prima partidă oficială în tricoul Viitorului.

Cu două minute înainte de pauză, gazdele și-au dublat avantajul după ce Gulbrandsen a rămas singur cu Buzbuchi, iar atacantul a reluat în plasă fără emoții.

În minutul 52, Berisha a dus scorul la 3-0 cu un gol marcat din penalty, după ce Hodorogea l-a faultat în careu pe Gulbrandsen. Până la final, Salzburg a mai punctat o dată prin Haidara, iar Viitorul este surclasată cu scorul general de 1-7.

Viitorul a jucat timp de aproximativ 20 de minute în inferioritate, după ce Rădoi s-a accidentat, iar Hagi efectuase toate modificările.

VIDEO » RB Salzburg - Viitorul 4-0
Au marcat: Dabbur '8, Gulbrandsen '38, Berisha '52, Haidara '88

Salzburg: Walke - Lainer, Pongracic, Caleta-Car, Ulmer - Samassekou - Yabo, Wolf (46. Rzatkowski), V. Berisha (65. Haidara) - Gulbrandsen (56. Daka), Dabbur
Antrenor: Marco Rose

Viitorul: Buzbuchi - Hodorogea, Țîru, M. Constantin (46. Lopez) - Dumitraș, T. Băluță, Vînă, Radoi - Herea - Cioablă (58. Chițu), Țucudean (24. Drăguș)
Antrenor: Gheorghe Hagi

Desfășurare liveTEXT:

FINAL DE MECI! RB Salzburg - Viitorul 4-0
min.88: GOL SALZBURG! Haidara îl învinge pe Buzbuchi cu un șut plasat excelent, din afara careului.
min.80:
Ocazii succesive la ambele porți. Mai întâi Vînă trimite un șut periculos, respins de Walke, iar apoi execuția lui Haidara trece puțin pe lângă poarta Viitorului.
min.75:
Ocazie imensă pentru Salzburg. Lainer ajunge în poziție de șut după o pătrundere pe partea dreaptă, dar șutul său din interiorul careului șterge stâlpul porții lui Buzbuchi.
min.70:
Rădoi este scos pe targă de pe teren și cel mai probabil nu va putea continua partida. De pe margine se aud strigătele lui Hagi, care îi cere lui Chițu să treacă în apărare.
min.62:
O primă combinație reușită de Viitorul în jumătatea austriecilor în partea secundă, în flancul drept al atacului lui Hagi. Apărarea lui Salzburg nu are însă probleme în a îndepărta pericolul.
min.58: Hagi face și cea de-a treia modificare: Chițu îi ia locul lui Cioablă.
min.52: GOL SALZBURG! Berisha execută perfect lovitura de la 11 metri.
min.51: Penalty pentru Salzburg!
Gulbrandsen pătrunde în careu și este faultat de Hodorogea, iar centralul arată punctul cu var!
min.46: Hagi face și a doua schimbare: D. Lopez intră în locul lui M. Constantin.
min.46: A început repriza secundă!

min.45: Pauză!
min.43:
O nouă acțiune periculoasă de atac a lui Salzburg, purtată în zonă centrală. Pasa pentru Dabbur este însă prea puternică, iar mingea ajunge în brațele lui Buzbuchi.
min.38: GOL SALZBURG!
Defensiva Viitorului este depășită din două pase care l-au lăsat pe Gulbrandsen singur cu Buzbuchi, iar atacantul a reluat în plasă fără emoții.
min.37:
Herea încearcă să ia pe cont propriu o acțiune de atac, dar este faultat de Pongracici.
min.35:
Salzburg controlează mijlocul terenului, fără a forța însă acțiunile de atac, însă nici Viitorul nu pune pericol la poarta adversă.
min.26:
Șut de la mare distanță expediat de Salzburg, însă mingea este reținută de goalkeeperul Viitorului.
min.25: Primă schimbare la Viitorul! Țucudean nu mai poate continua partida și este înlocuit de Drăguș.
*Drăguș este la prima apariție pentru echipa de seniori a Viitorului!
min.24:
Salzburg încearcă să părtrundă în careul lui Buzbuchi, dar fotbaliștii lui Hagi blocheză excelent spațiile.
min.21:
Probleme pentru Hagi. Țucudean s-a așezat pe gazon, acuzând o accidentare, fără să fi fost însă lovit.
min.15:
Gazdele au cedat inițiativa după deschiderea scorului, dar Viitorul nu reușește să profite și să amenințe poarta austriecilor.
min.8: GOL SALZBURG!
Dabbur a deschis scorul la capătul unei faze în care apărarea viitorului a fost depășită în totalitate. Dabbur și Wolf au cominbat până în fața porții, Wolf l-a driblat pe Buzbuchi, i-a pasat lui Dabbur, iar acesta a reluat în poarta goală.
min.5:
Șut periculos expediat de M. Constantin! Mingea trece milimetric pe lângă stâlpul porții apărate de Walke.