Articol de Remus Dinu, Răzvan Petrescu (video), Cosmin Nistor - Publicat joi, 29 ianuarie 2026 19:33 / Actualizat joi, 29 ianuarie 2026 21:13
Au venit turcii! Joi după-amiaza, în ziua meciului cu FCSB, câteva sute de suporteri de-ai lui Fenerbahce au petrecut în Centrul Vechi orele premergătoare partidei, distrându-se pe terasele din zonă sub atenta supraveghere a jandarmilor. Fanii formației din Istanbul au consumat băuturi alcoolice, au fumat narghilea și au scandat împotriva rivalei Galatasaray.
„Barajul” România - Turcia a început cu două luni mai devreme. Circa 1.000 de suporteri ai turcilor de la Fener și-au petrecut după-amiaza de joi la terasele de pe Lipscani, unde s-au „încălzit” înaintea confruntării cu FCSB din Europa League.
Atmosfera a fost de sărbătoare: echipați în culorile clubului și cu chef de petrecut, turcii au trăit la cote maxime orele petrecute în capitala României.
Atmosfera s-a animat și mai tare în momentul în care suporterii turci au observat prezența reporterilor români: gălăgioși, aceștia s-au ridicat de la mese și au cântat cu și mai mult patos cântecele din repertoriul lui Fener, din care n-au lipsit trivialitățile la adresa Galatei. Proprietarii de terase au profitat de ocazie și au difuzat muzică turcească, în timp ce câțiva fani de-ai oaspeților defilau prin Centrul Vechi încercând să vândă fulare speciale pentru această partidă, la prețul de 10 euro.
La meci cu STB-ul
Cu 3 ore înainte de meci, după „repriza” generoasă din Centrul Vechi, turcii și-au dat întâlnire în Piața Universității. Descurajați de frig și de distanța pe care o aveau de parcurs până la stadion, suporterii lui Fenerbahce au renunțat la planul de a se deplasa în coloană spre Arena Națională, așa cum planificaseră inițial cu reprezentanții Jandarmeriei. Au ales în schimb transportul public din București.
După mai multe „parlamentări”, aproximativ 1.000 de suporteri s-au urcat în troleibuzele puse la dispoziție de municipalitate. Au apărut și momente tensionate, după ce unii dintre fani au început să bată cu palmele în geamurile vehiculelor. Jandarmii au intervenit pentru a calma situația și pentru a preveni distrugerea bunurilor.
De altfel, galeria lui Fener n-a fost lăsată o clipă singură pe durata zilei. Atât la terase, cât și în Piața Universității, jandarmii i-au monitorizat îndeaproape pe turci.
Primii fani ai lui Fener au intrat pe Arena Națională la ora 19:30.
20.000 de oameni sunt așteptați la FCSB - Fenerbahce
Vicecampioana Turciei va fi susținută pe Arena Națională de aproximativ 3.000 de suporteri, detaliu confirmat de către reprezentanții clubului de la Istanbul.
Diseară, pe stadion, vor fi aproximativ 20.000 de oameni, conform ultimelor estimări.