INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MALMO - UNION BERLIN 0-1

VIDEO Meciul dintre Malmo și Union Berlin, suspendat timp de 20 de minute din cauza fanilor

Malmo - Union Berlin, Foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 octombrie 2022 14:09 / Actualizat vineri, 07 octombrie 2022 14:23

Confruntarea din Europa League dintre Malmo și Union Berlin, terminată cu scorul de 0-1, a trebuit să fie oprită după ce fanii nemților au lansat mai multe materiale pirotehnice spre teren.

Problemele au izbucnit în a doua repriză, iar arbitrul a fost forțat să suspende meciul în minutul 60. Oaspeții nu s-au oprit și au continuat să arunce cu artificii și torțe spre suporterii lui Malmo.

Gigi Becali s-a convins: „La retur bag titularii, e prea mare rușinea” + „Ăștia sunt praf, trebuie să scăpăm de ei”
SILKEBORG - FCSB 5-0

Meciul dintre Malmo și Union Berlin, suspendat timp de 20 de minute

Grupurile de suporteri au fost avertizate să înceteze, iar după o pauză de aproximativ 20 de minute, jucătorii și oficialii au revenit pe teren.

Din fericire, nimeni nu a fost rănit, dar UEFA a demarat o investigație asupra incidentelor.

Mă bucur pentru această victorie, pentru că este meritată din punct de vedere sportiv. Dar tot ceea ce s-a întâmplat aseară este inacceptabil. Nimeni nu are ce căuta pe stadion cu așa ceva. Asta chiar mă enervează, pentru că noi nu făceam asta. Și iată-ne aici făcând-o dintr-o dată. Sunt supărat din cauza asta.
- Dirk Zingler, președinte Union Berlin

Union Berlin, victorie în 10 oameni

După ce au avut un om eliminat în minutul 45, nemții au reușit să se impună cu 1-0, grație golului marcat Sherlado Becker. În urma acestui rezultat, Malmo rămâne fără punct și este pe ultimul loc în Grupa D, în timp ce Union este pe locul trei, cu 3 puncte.

Meicul retur se anunță unul incendiar, iar organizatorii anunță măsuri sporite de securitate.