INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  OPTIMI

Marseille elimină pe Ajax, la ziua aniversară a "lăncierilor"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 martie 2009 00:00

Meci palpitant la Amsterdam, unde Ajax a încercat calificarea în sferturile Cupei UEFA, deşi a pierdut în tur cu 1-2 pe terenul lui Marseille.

Lucrurile păreau să meargă conform planului pentru "lăncieri" după golul marcat de Enoh în minutul 33, dar Niang a adus egalarea imediat, cu un şut din interiorul careului, în minutul 35.

Ajax a presat insistent în repriza secundă, iar golul 2 a venit în minutul 74. Suarez a făcut o piruetă superbă în careu, a centrat pe linia porţii, de unde sîrbul Miralem Sulejmani a împins balonul în poartă cu o lovitură de cap.

Partida a avut nevoie de prelungiri, dar speranţele gazdelor pentru accederea în sferturi s-au risipit în minutul 109, cînd Mears a înscris cu capul din apropiere, dintr-o poziţie suspectă de offside.

Marseille nu a avut probleme în a-şi gestiona avantajul în ultimele 10 minute ale partidei, astfel că francezii merg mai departe, alături de cealaltă calificată a serii, Werder Bremen. ;)

Eliminarea este cu atît mai tristă pentru olandezi, cu cît remiza cu Marseille a venit chiar în ziua aniversară a clubului din Amsterdam, care astăzi a împlinit 109 de la înfiinţare!