INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  MILSAMI ORHEI - FCSB 1-2

MILSAMI ORHEI - FCSB 1-2 // FOTO + VIDEO » FCSB, calificare fără emoții în turul II din Europa League! Eroul roș-albaștrilor a fost un puști de 17 ani

Milsami Orhei - FCSB // FOTO: Dumitru Angelescu +24   FOTO
Milsami Orhei - FCSB // FOTO: Dumitru Angelescu

Articol de GSP - Publicat joi, 18 iulie 2019 21:50

FCSB a învins-o pe Milsami Orhei, 2-1, și s-a calificat în turul II din preliminariilor Europa League, scor 4-1 la general.

• FCSB va juca în turul II cu armenii de la Alashkert
  • Meciul tur, 25 iulie: Alashkert - FCSB
  • Meciul retur, 1 august: FCSB - Alashkert

Milsami Orhei - FCSB 1-2
Au marcat: Bolohan 47'/ C. Dumitru 4', Oaidă 42'

După 2-0 în tur, FCSB a început meciul cu un pas în turul II. Bogdan Andone, antrenorul FCSB, a început cu atacantul Cristian Dumitru, 17 ani, lângă Dennis Man și Florinel Coman. După doar 4 minute, mutarea lui Andone a dat roade. Dumitru a deschis scorul cu un șut de la 10 metri.

FCSB a controlat meciul, iar în finalul primei reprize, Răzvan Oaidă a marcat primul gol în tricoul roș-albastru. Cristian Dumitru s-a demarcat excelent și a centrat pe jos, în mijlocul careului, de unde Oaidă a marcat.

Bolohan, gol după pauză

Milsami a început tare repriza a doua. Vadim Bolohan a profitat de faptul că Belu a trecut pe sub minge și a înscris în minutul 47 cu un șut de la 12 metri, în diagonală.

Până la final, Milsami nu a avut puterea să pună în pericol poarta lui Andrei Vlad. FCSB a încercat să marcheze, având o bară prin Robert Ion. În minutul 82, FCSB a rămas în inferioritate numerică, după ce Mihai Roman a ieșit accidentat. La ultima acțiune importantă a meciului, Alexandru Antoniuc putea egala, dar a șutat în bară, iar FCSB se pregătește de dubla cu armenii.

FCSB și-a aflat advesara din turul II din Europa League! Prezentarea armenilor de la Alashkert

Desfășurarea liveTEXT a meciului

min 90+4: Final de meci! Milsami Orhei - FCSB 1-4
min 90:
4 minute de prelungire
min 85:
Ocazie pentru Milsami: Alexandru Antoniuc a șutat în bară
min 82: Mihai Roman a părăsit terenul din cauza unei accidentări. FCSB joacă în 10
min 80:
Milsami are posesia în aceste minute, dar nu poate pune probleme la poarta lui Vlad
min 71:
Ultima schimbare la FCSB: Florin Tănase e înlocuit de Ovidiu Popescu
min 67:
Ocazie mare pentru FCSB! După o pasă a lui Florin Tănase, Robert Ion șutează în bară, de la 12 metri
min 65:
Stână trage de la 20 de metri. Mingea se duce peste poartă
min 64:
A doua înlocuire la FCSB: Robert Ion l-a schimbat pe Dennis Man
min 57:
Prima schimbare la FCSB: Ioan Hora intră în locul lui Florinel Coman
min 47: Gol Milsami Orhei! Bolohan a marcat cu un șut de la 10 metri, cu un șut în diagonală. Jucătorul lui Milsami a profitat de o gafă a lui Claudiu Belu, care a trecut pe sub minge
min 46:
A început repriza a doua

min 45: Pauză
min 42: GOOL FCSB! Răzvan Oaidă marcheză pentru 2-0, cu un șut din mijlocul careului. Pasa de gol a venit de la Cristi Dumitru, marcatorul primul golului
min 40:
Man reia slab, de la 12 metri! Mingea s-a dus peste poartă
min 37:
După o acțiune individuală a lui Man, Tănase a șutat din prima de la 20 de metri. Chirinciuc a reținut fără probleme
min 30:
Ocazie uriașă pentru molvodeni! Andrei Vlad a respins greșit o minge șutată de Alexandru Antoniuc. După respingere, Maxim Antoniuc a șutat de la 6 metri, direct în portarul român
min 27:
Tănase a încercat o reluare spectaculoasă! Căpitanul FCSB a șutat de la 20 de metri, din voleu, dar mingea s-a dus mult peste poartă
min 23:
Ocazie mare pentru FCSB! Man șutează plasat, de la 16 metri. Mingea a trecut aproape de bara moldovenilor
min 16:
Coman șutează de la 10 metri. Mingea s-a dus peste poartă
min 14:
Man este faultat din spate, la mijlocul terenului. Stână a primit cartonașul galben
min 9:
Coman a centrat în careu, dar șutul lui Oaidă, de la 13 metri, s-a dus pe lângă
min 7:
Stână trage de la 20 de metri, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Andrei Vlad
min 4: GOOL FCSB! Cristian Dumitru, atacantul de 17 ani, deschide scorul! Acesta a marcat cu un șut de la 8 metri, după o recentrare a lui Oaidă
min 2:
Coman a centrat din lovitură liberă, dar mingea a fost respinsă de fundașii moldoveni
min 1: A început meciul

Vezi AICI live + statistici

Echipele de start:

Milsami: Chirinciuc - Jardan, Crăciun, Bolohan, Plătică - Rusnac, Onică - A. Antoniuc, Andronic, Stână - M.Antoniuc
Rezerve: Butuc, Zagaevschii, Pătraș,Martin, Ba, Nazar
Antrenor: Veaceslav Rusnac
Absenți:

FCSB: A. Vlad - Belu, I. Cristea, Planic, M.Roman - Oaidă, Nedelcu, Fl. Tănase - Man, C.Dumitru, Fl. Coman
Rezerve: Bălgrădean, Hora, Ov. Popescu, Perianu, R. Ion, Ardelean
Antrenor: Bogdan Andone
Absenți: Bălașa, L. Filip (suspendați), Momcilovici, Al. Stan, Pintilii, Moruțan, Gnohere (accidentați)

Stadion: „Complexul Sportiv Raional” (Orhei)
Arbitru:  Timotheos Christofi // Asistenți: Pavlos Georgiou, Marios Kalogirou (toți din Cipru)

EXCLUSIV Cresc salariile la FCSB! Gigi Becali, fascinat de Florin Tănase: „Îi dau 50.000 de euro pe lună!”