INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  OPTIMI DE FINALĂ

FOTO + VIDEO Mircea Lucescu, eliminat din Europa League de Villarreal » „Dubla” lui Gerard Moreno califică „Submarinul Galben” în sferturi

Mircea Lucescu, în Villarreal - Dinamo Kiev // foto: Guliver/gettyimages +32   FOTO
Mircea Lucescu, în Villarreal - Dinamo Kiev // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 martie 2021 00:16 / Actualizat vineri, 19 martie 2021 00:37

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu (75 de ani), a fost eliminată de Villarreal din Europa League. Spaniolii au câștigat cu 4-0 la general, după 2-0 în ambele manșe.

Totul despre meciurile zilei din Europa League AICI

Nicolae Stanciu rămâne singurul român în Europa League după runda optimilor de finală. Ciprian Tătărușanu și AC Milan au fost eliminați de Manchester United (1-2 la general), Ianis Hagi și Rangers au cedat în fața Slaviei (1-3 la general), iar Mircea Lucescu nu a avut replică pentru „Submarinul Galben”, care a câștigat cu 2-0 pe Estadio de la Ceramica.

Villarreal, victorie comodă cu Dinamo Kiev

Ambele goluri ale spaniolilor au venit în prima repriză și au fost reușite de atacantul Gerard Moreno. Primul gol a fost înscris cu capul în minutul 13, de la aproximativ 7 metri de poartă, cu o lovitură bine plasată, iar tabela a fost închisă în minutul 36, Moreno șutând puternic, cu stângul, din interiorul careului mare.

+28 FOTO

Dacă prima repriză a fost dominată categoric de Villarreal, a doua parte a fost mai echilibrată, iar Dinamo Kiev a reușit să expedieze două șuturi pe poarta adversă. Totuși, echipa lui Unai Emery a părăsit terenul fără gol primit și merge în sferturi după 2-0 în ambele manșe.

VIDEO cu golurile AICI

Citește mai multe știri din Europa League:

VIDEO + FOTO Intrare criminală în Rangers - Slavia Praga » Talpă direct pe fața portarului!