INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TOTTENHAM - BODO/GLIMT

Fanii lui Tottenham râd de norvegienii de la Bodo/Glimt: „Nici dacă vin cu tot orașul!”

Imagine superbă din Bodo, orășelul din Norvegia. Foto: turningleftforless.com
Imagine superbă din Bodo, orășelul din Norvegia. Foto: turningleftforless.com

Articol de - Publicat vineri, 18 aprilie 2025 12:18 / Actualizat vineri, 18 aprilie 2025 12:27

Tottenham și Bodo/Glimt s-au calificat aseară în semifinalele Europa League și se vor duela pentru un loc în ultimul act al competiției, care va avea loc pe stadionul San Mames din Bilbao, în data de 21 mai.

  • Cealaltă finalistă se va decide în urma „dublei” Manchester United - Athletic Bilbao.

După 1-1 la Londra, Tottenham a obținut calificarea în semifinalele Europa League în urma unei victorii la limită, 1-0 pe terenul lui Eintracht Franfkurt. Unicul gol al partidei a fost marcat de Dominic Solanke din penalty, în minutul 43.

Rezultatele complete din sferturile de finală în Europa League

De cealaltă parte, cei de la Bodo/Glimt au fost ultimii care au prins biletele pentru penultimul act al competiției, după ce au eliminat-o pe Lazio la lovituri de departajare (3-3 la general, respectiv 3-2 după executarea penalty-urilor), devenind astfel prima echipa norvegiană care ajunge în semifinalele unei competiții europene la nivel de seniori.

Ange Postecoglou a dus-o pe Tottenham în semifinalele Europa League și apoi și-a luat revanșa: „Din păcate pentru voi...”
TOTTENHAM
Ange Postecoglou a dus-o pe Tottenham în semifinalele Europa League și apoi și-a luat revanșa: „Din păcate pentru voi...”

Fanii lui Spurs i-au luat peste picior pe norvegienii de la Bodo Glimt

După încheierea meciurilor din sferturi, suporterii lui Tottenham au luat cu asalt rețelele de socializare, enunțând clar faptul că nu acceptă ideea ca favoriții lor să nu câștige trofeul Europa League în actuala stagiune.

Într-un sezon în care a fost chinuită de accidentări, trupa lui Ange Postecoglou a ratat toate obiectivele pe plan intern, iar astfel, cucerirea acestui titlu ar putea salva imaginea clubului.

În momentul în care s-a aflat că Tottenham va juca cu Bodo/Glimt în semifinale, fanii londonezi au început să „sape” în curtea norvegienilor și au descoperit un detaliu extrem de interesant.

Bodo, orașul din care provine echipa pregătită de Kjetil Knutsen, are o populație de aproximativ 43.000 de locuitori. Un număr mai mic decât capacitatea stadionului lui Tottenham, care poate primi nu mai puțin de 62.850 de spactatori.

Acest aspect i-a făcut pe cei mai „spirituali” suporteri ai clubului englez să posteze mesaje ironice la adresa norvegienilor.

Nici dacă vin cu tot orașul nu vor putea umple stadionul nostru” - a fost cel mai viral comentariu apărut pe platforma X.

Totuși, printre ironii, au existat și comentarii în care fanii lui Spurs menționau faptul că terenul din Norvegia pe care vor evolua favoriții lor este unul extrem de complicat, iar scenariul ideal ar fi ca elevii lui Postecoglou să tranșeze calificarea încă din tur, pentru a evita orice fel de risc.

  • Bodo/Glimt dispută meciurile de pe teren propriu pe Aspmyra Stadion, o arenă de 8.270 de locuri, care are un gazon artificial.

Prima manșă a „dublei” Tottenham - Bodo/Glimt din semifinalele Europa League va avea loc la Londra, pe 1 mai, iar returul se va disputa o săptămână mai târziu, 8 mai, pe terenul sintetic de pe Aspmyra Stadion.

Citește și:
„Au copiat Dacia” » Americanii sunt siguri după ce au văzut noua mașină care va fi lansată în peste 70 de țări: asemănările sunt izbitoare
Noutati auto
„Au copiat Dacia” » Americanii sunt siguri după ce au văzut noua mașină care va fi lansată în peste 70 de țări: asemănările sunt izbitoare
Mihai Stoica s-a năpustit asupra lui Dan Petrescu: „Rușine mondială! Nu îi e jenă deloc?!”
Superliga
Mihai Stoica s-a năpustit asupra lui Dan Petrescu: „Rușine mondială! Nu îi e jenă deloc?!”
Soția fotbalistului din Superligă, dezvăluiri spectaculoase: „Mai rămâi o seară la mine, la Mureș, dacă dau 3 goluri?”
Superliga
Soția fotbalistului din Superligă, dezvăluiri spectaculoase: „Mai rămâi o seară la mine, la Mureș, dacă dau 3 goluri?”
Mircea Lucescu a dezvăluit, în sfârșit, de ce nu îl convoacă pe Louis Munteanu la echipa națională: „Dacă nu înțelege...”
Nationala
Mircea Lucescu a dezvăluit, în sfârșit, de ce nu îl convoacă pe Louis Munteanu la echipa națională: „Dacă nu înțelege...”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dacia a fost detronată pe piața auto din România! Cele două mașini care sunt mai ieftine decât Duster în 2025

A ales pe cine votează! Ladislau Boloni se poziționează clar în încleștarea Nicușor Dan - George Simion


Comentarii (1)
brujo
brujo  •  18 Aprilie 2025, 13:47

Au televizoare suficiente sa ii vada pe cei de la Bodo/Glimt jucand in finala oare fanii lui tottenham ? :)))))))))))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează