INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SHERIFF - STEAUA 1-1

Praf!

Articol de GSP - Publicat joi, 03 decembrie 2009 00:00

Zapata a făcut o gafă uluitoare, care a pulverizat şi ultimele speranţe de calificare în primăvara Europa League

Nume: Robinson Zapata. Vîrstă: 31 de ani. Post: portar. Naţionalitate: columbian. Caracterizare: înger şi demon. A ţinut-o pe Steaua în spate toată toamna, a avut zeci de intervenţii fabuloase, iar aseară şi-a dat cu firma-n cap. Era 0-0 în minutul 82 al meciului de la Tiraspol cînd Diedhiou a dat cu şpiţul în minge ca să scape de ea, iar goalkeeperul Stelei a scăpat-o, incredibil, în plasă!

Toja a egalat după 5 minute, Steaua a mai presat ameţită pînă-n prelungiri, însă primăvara fugise departe, o dată cu siguranţa lui Rufay. Trupa lui Stoichiţă n-a fost, oricum, mai bună decît Sheriff. E-adevărat că roş-albaştrii au avut cîteva ocazii mari (Stancu, Kapetanos - bară, Rada), însă primul lor şut spre poartă a venit abia în minutul 27.

Adormiţii
Şi moldovenii i-au chinuit teribil, mai ceva ca-n tur, la acel 0-0 de adio al lui Bergodi. Zapata a scos "unu contra unu" cu Volkov, Eugen Baciu s-a pus de-a curmezişul la mai multe faze ca să-i salveze pielea portarului, în timp ce fotbaliştii de culoare ai moldovenilor zburdau, nu glumă.

Dincolo, Bănel, Tănase şi Stancu visau la un final călduţ de sezon, fără bătăile de cap pe care le-ar fi provocat finala cu Twente, pe 17 decembrie. Iar Zapata i-a ajutat să doarmă liniştiţi.

18 baloane a jucat Steaua în careul lui Sheriff. Ca o comparaţie, cea mai slabă echipă din Liga I la acest capitol, Astra, are o medie de 24 de mingi pe meci

2 şuturi pe poartă a avut Steaua ieri, faţă de cele 3 ale moldovenilor, aceştia fiind superiori şi la şuturi spre poartă: 8-7. La ocazii raportul a fost egal, 4-4

"Cîţiva nu înţeleg că joacă la Steaua!"
Mihai Stoichiţă şi-a pus la zid jucătorii: "Sînt cîţiva care nu înţeleg că sînt la Steaua. M-au dezamăgit vreo doi-trei dintre ei şi o să le-o spun în faţă zilele viitoare, cînd vom face o analiză video. Dacă Tănase e unul dintre ei? Nu dau nume în faţa presei, o s-o fac în mijlocul vestiarului, dar ei trebuie să înţeleagă că nu aşa trebuie să te prezinţi la un meci cînd îmbraci tricoul roş-albastru".

"N-am ce să-i reproşez lui Zapata. Să fim rezonabili, pînă acum ne-a scos de o grămadă de ori"
Mihai Stoichiţă, antrenor Steaua

"E şi mai mare dezamăgirea după ce am auzit că Fener a bătut la Twente. Nu sîntem supăraţi pe Zapata, un portar e mereu predispus la asemenea faze"
Ionuţ Rada, fundaş Steaua

Kapetanos, 340.000 de euro pe an!
Gigi Becali a declarat ieri, la GSP TV: "Kapetanos va rămîne şi în retur la Steaua. La iarnă va semna prelungirea contractului, dar numai pe 6 luni. Are cel mai mai mare salariu de la echipă, de departe. Cu tot cu taxe plătite, mă costă aproape 340.000 de euro pe an!". Într-un interviu exclusiv publicat de Gazeta de ieri, grecul dezvăluia că la începutul acestui sezon a preferat să i se ofere un angajament valabil doar 6 luni decît să i se diminueze contractul.

Szekely s-a accidentat
Eroul Stelei la 2-1 cu FC Vaslui, Janos Szekely, nu a rezistat decît 20 de minute pe teren aseară. El a ieşit accidentat după ce a fost lovit puternic la genunchi. Pentru a nu agrava situaţia şi a-l avea apt 100% la derby-ul de luni cu U Craiova, Stoichiţă a decis să îl înlocuiască imediat cu Petre Marin. "Jair" a evoluat pe un post inedit pentru el, cel de mijlocaş dreapta.

Rugăciuni pe gazon
Pauza a fost mai scurtă pentru trei dintre jucătorii lui Sheriff Tiraspol. Şi asta pentru că africanii Balima, Rouba şi Mamah au ieşit mai devreme de la vestiar decît coechipierii lor. Ei s-au aşezat la marginea terenului de joc pentru a se ruga preţ de un minut înainte de începerea reprizei secunde.

Becali contestat de galeria lui Ajax!
Aseară, la Timişoara, suporterii olandezi ai lui Ajax au afişat un mesaj în limba engleză, care l-a vizat pe Gigi Becali. "Becali - the shame of Romania: hands off steaua!", scria pe banner, adică "Becali - lrușinea României, jos mîinile de pe Steaua!".

GOLANSKI, NICI REZERVĂ
Fundașul polonez Pawel Golanski nu a prins lotul la meciul de aseară. Fotbalistul în vîrstă de 27 de ani n-a putut fi recuperat în timp util după contuzia puternică suferită duminică, la 2-1 cu FC Vaslui. “Îl doare, nici nu poate să lovească mingea”, au explicat cei din staff-ul tehnic.

TWENTE - FENER 0-1
Ajutor degeaba

Steaua n-a reuşit să profite de faptul că în celălalt meci al grupei H, Fenerbahce i-a dat o mînă de ajutor. Gruparea turcă nu numai că nu a pierdut, ci a învins cu 1-0, prin golul lui Lugano, în minutul 71. Fener şi-a asigurat calificarea de pe primul loc înaintea ultimei etape, cînd se va lămuri ocupanta poziţiei a doua, pentru care se bat Sheriff şi Twente.