INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RENNES - CFR CLUJ

RENNES - CFR CLUJ 0-1// VIDEO + FOTO CFR, victorie cu ochii vineți! Repriză secundă PENIBILĂ: echipa lui Dan Petrescu, incapabilă să domine o adversară rămasă în 8 oameni de câmp

Articol de - Publicat joi, 24 octombrie 2019 23:55

CFR Cluj a câștigat cu emoții meciul cu Rennes, 1-0, din Europa League. Trupa lui Dan Petrescu s-a jucat cu focul, cu fotbalul, cu nervii și cu cadourile nesperate primite de la francezi, obținând chinuitor de enervant o victorie mare ce-o plasează în cursa pentru 16-imile Europa League.

• Cartonașe roșii: Susic 81'/ Mendy 5', Camavinga 46'

Cadourile de Crăciun au venit mai devreme pentru campioana României, că tot sunt magazinele deja umplute cu articole pentru Sărbători. Mai întâi, Mendy și-a lăsat echipa în inferioritate, practic CFR Cluj jucând cu un om în plus tot meciul. Imediat, Deac (9) a dat gol, simplu, frumos și eficient. În poartă a intrat un copil de 16 ani și jumătate, Bonet, la prima sa apariție la prima echipă, nevinovat și cam pe lângă fenomen, scoțând doar când jucătorii lui Dan Petrescu l-au luat la țintă. În minutul 26, neatent, Boli a făcut penalty, iar căpitanul lui Rennes, Niang, a tras mizerabil.

Ploaie de cadouri și de ratări

Ce să-și mai dorească Super-Dan mai mult?! Ei bine, pe cât de multe cadouri a primit, CFR a oferit o cascadă de ratări în prima repriză, unele enervante, având în vedere cât de ușor au fost irosite. La ce oportunități au avut, sau i-au fost oferite, românii trebuiau să intre la cabine cu un avantaj mai mult decât liniștitor. Djokovici (22, 33 și 38), Deac (24) și Boli (33) au avut situații clare de gol, fie singuri în 5 metri, fie singuri cu țâncul Bonet.

Mai lipsea caleașca Moșului!

O dată în viață prinzi un astfel de meci: la prima fază a reprizei secunde Bonet a mermelit o minge, a recuperat Omrani, iar Camavinga (46) a făcut fault de roșu! Deac a schimbat stilul execuției, a tras tare și sus, n-a mai produs golul. Apoi, cu fiecare minut scurs, parcă românii jucau cu doi oameni în minus. Francezii au avut două ocazii uriașe, de au tremurat vagoanele CFR-ului! Vă dați seama cam cum făcea Petrescu pe margine... Mai ales că vreo zece minute, Rennes, împinsă superb de miile de suporteri din tribune, a presat supărător. Culio a ajuns să deposedeze în postură de ultim apărător în cercul de la centrul terenului.

Tipic românește

CFR a lăsat garda jos, incredibil de periculos, de enervant. Ca români suntem obișnuiți cu emoții și să ne stea inima-n gât: Susici (82) a colecționat ușor al doilea cartonaș galben - de fapt, rusul i l-a acordat ca să fie meciul cardiac! -, iar după eliminare s-a jucat și mai intens la buturile lui Arlauskis. Ufff, cu mari emoții s-a încheiat partida, dar a ieșit bine. Dacă se rata victoria, era bai mare și rușine pentru CFR în condițiile cadourilor primite de la bretoni. Un succes ca o adiere de primăvară, însă atenție mare pe 7 noiembrie, că ocaziile erau să se răzbune.

min 75: Deac șutează de la 20 de metri, dar mingea e deviată în corner
min 70: Încă o schimbare la CFR Cluj: Adrian Păun a intrat în locul lui Djokovic
min 66: Schimbare la CFR Cluj: Ovidiu Hoban intră în locul lui Mihai Bordeianu
min 64: Ocazie pentru Rennes! Hounou a tras de la 20 de metri, iar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă
min 57: Contraatac ratat de CFR Cluj! Omrani a ținut prea mult de minge și când i-a pasat lui Mario Camora, fundașul portughez era în ofasid
min 48: Deac bate lovitura liberă, dar mingea se duce peste poartă
min 46: Roșu pentru Rennes! Camavinga este eliminat după un fault din spate, la 18 metri de poartă. Portarul Bonet a pasat greșit, direct la Omrani, iar atacantul CFR-ului a fost oprit de mijlocașul francezilor
min 45: A început repriza a doua
min 45+1: Pauză
min 45: Bourigeaud pătrunde în careu, centrează pe jos, dar Burcă respinge
min 42: Bourigeaud trage de la 20 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă
min 37: CFR cluj mai ratează o ocazie mare! Djokovic trage cu latul, de la 16 metri, dar portarul Bonet respinge cu piciorul
min 34: Încă o ratare pentru CFR Cluj! Boli reia pe lângă, cu capul, după un corner
min 32: Bonet, paradă spectaculoasă la șutul din voleul al lui Djokovic
min 28: Ratare! Niang bate slab, iar mingea se duce pe lângă poarta lui Arlauskis. Atacantul lui Rennes și Giedrius Arlauskis au fost colegi la Watford
min 26: Penalty pentru Rennes! Boli îl faultează clar pe Hounou în careu

+7 FOTO

min 24: Ocazie imensă pentru clujeni! Traore recentrează cu capul în careu, dar Ciprian Deac reia slab, cu capul, peste poartă, din 5 metri
min 22: Ratarea mare pentru CFR Cluj! Djolovic reia din foarfecă laterală, de la 6 metri. Mingea se duce puțin pe lângă poartă
min 17: Susic, fundașul dreapta de la CFR Cluj, primește cartonaș galben
min 14: Niang a centrat în careu, dar Arlauskis a ieșit bine și a reținut
min 9: GOOOOOL CFR CLUJ! Ciprian Deac execută perfect, pe lângă zid și deschide scorul pentru clujeni. Portarul Bonnet a fost păcălit de Deac, plecând pe colțul celălat
min 8: Schimbare la Rennes: Portarul Bonnet, 16 ani, intră în locul lui Del Castillo
min 6: ROȘU pentru Rennes! Mendy îl faultează pe Traore, la câțiva centimetri de linia careului. Portarul lui Rennes vede cartonașul roșu
min 4: Niang trage de la marginea careului, dar Arlauskis a reținut
min 2: Niang a întrat în careu, dar a alunecat și a fost blocat de clujeni
min 1: A început meciul. CFR Cluj are primul atac

Echipele de start

Rennes:  Mendy - Traore, Gnagnon, Morel, Maouassa - Raphinha, Camavinga, Bourigeaud, Del Castillo - Hunou, Niang
Rezerve: Bonet, Da Silva, Nyamsi, Siebatcheu, Lea Siliki, Gelin, Gboho

Antrenor:: Julien Stéphan

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Burcă, Boli, Camora - Bordeianu, Djokovic, Culio, Deac - Traore, Omrani
Rezeve: Jesus Fernandez, Pașcanu, Păun, Golofca, Hoban, Cestor, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Alexei Eskov. Asistenți: Dmitri Mosiakin, Valeri Dancenko (toți din Rusia)
Stadion: „Roazhon Park”, Rennes (29.778 de locuri)

VEZI ȘI:

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!