INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ȘAHTIOR - FC SEVILLA 2-2

Renunță la Șahtior!? Emery: "Să vă întoarceți la Donețk!". Lucescu: "Munca mea aici s-a încheiat"

Lucescu și Unai Emery, diferență de 26 de ani între ei // FOTO AFP

Articol de - Publicat sambata, 30 aprilie 2016 00:00

Antrenorul în vârstă de 70 de ani se pregătește, după 12 sezoane, de finalul carierei la Șahtior.

Joi seară, înaintea confruntării din semifinalele Europa League, Lucescu și Unai Emery, antrenorul Sevillei, s-au întreținut minute în șir la mijlocul terenului. Ca doi prieteni.

Potrivit DolceSport, spaniolul care speră să câștige al 3-lea trofeu EL consecutiv i-a spus la un moment dat: "Să vă întoarceți repede la Donețk!". Iar veteranul, 70 de ani, din 2004 la Șahtior, i-a replicat: "Eu, gata, închei anul acesta! Munca mea aici s-a terminat. Nu mai pot. Sunt deja doi ani de când facem naveta".

După 12 stagiuni, tehnicianul se pregătește să plece. Titlul e pierdut, derbyul de mâine cu Dinamo Kiev e doar pentru spectacol. Mai are doar finala Cupei Ucrainei. Și Europa League. Dar Lucescu nu mai poate controla semifinalele EL, în urma acestui 2-2 cu Sevilla.

"Puteam avea 4-1 la pauză"

La sfârșitul unui meci spectaculos, în care Șahtior a avut o jumătate de oră de fotbal total înaintea pauzei, dar a cedat complet repriza a doua, antrenorul a declarat: "Nu se supăra nimeni dacă aveam 4-1 după 45 de minute. În atac, am fost mult mai buni. După, am căzut fizic, ne-am speriat și am făcut multe erori în apărare, în special pe partea stângă. S-a văzut lipsa de experiență".

Acum, Sevilla e favorită, însă Luce sfidează situația dificilă. Încearcă o victorie în Andaluzia, exact ca Athletic Bilbao, 2-1 în returul "sferturilor". Când formația lui Emery s-a calificat la penaltyuri.

217meciuri are Mircea Lucescu în cupele europene, locul 3 all-time; înaintea lui, Alex Ferguson (271) și Arsene Wenger (238)

4jucători de la Șahtior au fost incluși în echipa etapei EL: Kucer, Rakițki, Stepanenko și Marlos; brazilianul a fost ales MVP-ul zilei

3meciuri directe Șahtior - Sevilla, de fiecare dată 2-2 în 90 de minute; în returul "optimilor" Cupei UEFA (2006-07), ibericii au învins cu 3-2 în prelungiri