INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  RUDAR - FCSB

FOTO + VIDEO În dulcele stil clasic » "Sterili" în campionat, steliștii nu au avut probleme în turul cu Rudar Velenje: 2-0, iar calificarea e rezolvată!

Articol de GSP - Publicat joi, 26 iulie 2018 17:13

Așa cum ne-a obișnuit, FCSB se metamorfozează într-un stil aparte în meciurile europene. Steliștii au  rezolvat încă din tur soarta "dublei" cu Rudar Velenje, din turul II al preliminariilor Europa League. Roș-albaștrii s-au impus în deplasarea din Slovenia cu 2-0, după golurile lui Man și Teixeira.

• În turul 3, învingătoarea acestei duble va întâlni câștigătoarea dintre Hajduk Split și Slavia Sofia.

Echipa lui Dică a început furtunos meciul și a deschis scorul după doar 5 minute: Junior Morais a centrat perfect, Man a scăpat de un fundaș al lui Rudar și a înscris cu capul fără emoții.

A urmat o retragere de neînțeles a steliștilor, care, după primele 20 de minute, i-au lăsat pe sloveni să fie mai periculoși și să se apropie de poarta lui Bălgrădean. Ofensiva lui Rudar nu a prins însă cea mai bună zi, iar scorul a rămas nemodificat.

FCSB nu a mai repetat aceleași greșeli și după pauză. Ocaziile ratate de Momcilovici și Florin Tănase au prevestit reușita din minutul 74 a lui Teixeira. Portughezul a speculat două nesincronizări ale apărării slovenilor și a înscris în poarta goală.

FCSB putea să câștige meciul la scor de neprezentare, dar Florin Tănase a ratat incredibil. Scăpat singur, jucătorul introdus la pauză în locul lui Gnohere a finalizat defectuos, șutând chiar în portarul lui Rudar.

Steliștii obțin prima victorie a sezonului, fac deocamdată uitat eșecul neașteptat cu Astra, și pleacă cu un boost important de moral înaintea derby-ului cu Dinamo de duminică.

Returul cu Rudar Velenje va avea loc joia viitoare, de la ora 21:30, pe Arena Națională.

Rudar Velenje - FCSB 0-2
Au marcat: Man '5, Teixeira '74

Desfășurarea liveTEXT a partidei

FINAL DE MECI! FCSB se impune cu 2-0 și rezolvă în mare parte calificarea în turul III din Europa League
min.90: Patru minute de prelungiri au fost arătate de arbitrul de rezervă
min.88: Kamara e lansat ideal în careul steliștilor, dar se precipită în fața lui Bălgrădean și ratează șansa de a înscrie golul de onoare
min.82: Ultima schimbare și în tabăra lui Dică: iese Teixeira, marcatorul golului secund, intră Lucian Filip
min.77: Doar FCSB e pe teren în acest final de meci. Roș-albaștrii dezvoltă un atac periculos, Florin Tănase scapă singur cu portarul, dar șutează în goalkeeper-ul lui Rudar
min.74: GOOOL FCSB! Filipe Teixeira rezolvă soarta partidei. Portughezul a fost la locul potrivit și a îndeplinit o simplă formalitate, după ce doi fundași ai slovenilor nu au reușit să respingă centrarea lui Benzar
min:73: Ultima schimbare la Rudar: a intrat Vodeb, iar Trifkovici a părăsit terenul
min.71: Steliștii sunt din nou aproape să se desprindă, dar Florin Tănase lovește bara transversală, după o execuție pretențioasă, venită în urma unei faze fixe
min.70:
FCSB e aproape de gol, dar șutul lui Florin Tănase e respins în lateral de Pridigar
min.69: Încă o schimbare la Rudar: iese Tucici, intră Simunac
min:68: Dică îl scoate pe Moruțan și îl intorduce pe croatul Jakolis
min.59: Golul lui Teixeira e anulat corect pe motiv de ofsaid. Tușierul a semnalizat ofsaid la poziția lui Florin Tănase, care a influențat faza premergătoare momentului în mingea a ajuns la Teixeira, care înscrisese cu ajutorul transversalei
min:56: Prima schimbare la Rudar: iese Parfitt-Williams, intră Kamara
min.54: Florin Tănase ia pe cont propriu o acțiune, centrează în careu, iar slovenii reușesc în cele din urmă să îndepărteze pericolul
min 52: Momcilovici execută periculos o lovitură liberă de la 22 de metri, dar goalkeeper-ul Pridigar a fost atent și a reținut mingea fără emoții
min.46: Dică schimbă încă de la pauză: îl scoate pe Gnohere, fără realizări în primele 45 de minute, și îl introduce pe Florin Tănase
Începe repriza secundă!
Pauză în Slovenia, FCSB e în avantaj, 1-0, grație golului reușit de Man în minutul 5!
min.45: Prima repriză e prelungită cu 2 minute
min:45: Gnohere șutează cu dreptul de la marginea careului, mingea se duce mult pe lângă poartă
min:35: Pisek centrează din flancul stâng, Radici se înalță și reia cu capul, dar Bălgrădean prinde cu siguranță
min.30: Execuție pretențioasă încercată de Domagoj Muic, dar șutul acestuia de la aproape 30 de metri se duce peste poarta lui Bălgrădean. Rudar a devenit mai curajoasă în ultimele 10 minute, slovenii încercând să se instaleze în jumătatea stelistă
min.25: Primul moment al meciului în care Rudar e periculoasă: Radici, nemarcat, plonjează în careul steliștilor, dar ajunge puțin prea târziu la centrarea perfectă a lui Parfitt-Williams
min.17: Dominație teritorială a echipei lui Nicolae Dică, care nu și-a mai creat însă ocazii importante de gol
min.11: Bălgrădean reține cu siguranță un șut expediat de un jucător al lui Rudar de la aproximativ 25 de metri.
min.10: Steliștii domină fără emoții startul partidei. Rudar are doar tentative palide de a se apropia de poarta lui Bălgrădean, care nu a fost testat deloc în primele 10 minute
min.5: GOOOL FCSB! Dennis Man deschide scorul în minutul 5. Servit excelent de Junior Morais, Man a finalizat perfect cu capul după ce s-a desprins cu ușurință de un fundaș al lui Rudar

RUDAR - FCSB 0-1 Dennis Man a deschis scorul

Publicată de Prima TV pe Joi, 26 Iulie 2018

min.3: Domagoj Muic, mijlocașul celor de la Rudar, primește "galben" în startul meciului, după o intrare imprundentă asupra unui stelist